Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Informace nejen pro začínající podnikatele

23. 04. 2025
 

Lhůty trvanlivosti potravin

Jedním z povinných údajů při označování drtivé většiny potravin je uvedení lhůty trvanlivosti potraviny. Používají se dva typy lhůt: buď datum použitelnosti („Spotřebujte do:“), nebo datum minimální trvanlivosti („Minimální trvanlivost do:“ nebo „Minimální trvanlivost do konce:“). Nelze místo těchto lhůt použít označení „záruka“, „záruční lhůta“ apod. případně ani pouhé datum výroby.

Druhy lhůt

Datum použitelnosti (DP, anglicky „Use by Date“)

Datum použitelnosti se uvádí slovy "Spotřebujte do...". Za tímto výrazem následuje buď vlastní datum, nebo odkaz na místo, kde je datum uvedeno na etiketě nebo obalu. Datum se uvádí v předepsaném pořadí – den, měsíc a rok. Je-li potravina označena dobou použitelnosti, tedy slovy: „Spotřebujte do…“, musí výrobce na obal doplnit i údaje
o podmínkách uchování
, které musí být dodrženy.

Doba použitelnosti se používá pro potraviny, které z mikrobiologického hlediska podléhají rychle zkáze, a musí být proto rychle spotřebovány, např. jogurty a jiné mléčné výrobky, ryby, chlazenou drůbež, výrobky studené kuchyně atp.

Potraviny s prošlou dobou použitelnosti se nepovažují za bezpečné v souladu s čl. 14 odst. 2 až 5 nařízení (ES)
č. 178/2002 a nesmí se uvádět do oběhu.

Datum minimální trvanlivosti (DMT, anglicky „Best before“)

Datum minimální trvanlivosti se uvádí slovy "Minimální trvanlivost do…" obsahuje-li dané datum i kalendářní den, v ostatních případech „Minimální trvanlivost do konce …“, tedy když datum obsahuje pouze měsíc a rok, nebo jen rok.

K údajům „Minimální trvanlivost do …“ a  „Minimální trvanlivost do konce …“ se připojí buď vlastní datum, nebo odkaz na místo, kde je datum uvedeno na etiketě nebo obalu. V případě potřeby se tyto údaje doplní údajem
o nezbytných podmínkách pro uchování, jejichž dodržení umožní zajistit uvedenou trvanlivost.

DMT se uvádí v nekódovaném tvaru v pořadí den, měsíc a rok. Pokud je DMT kratší než 3 měsíce, postačí uvedení dne
a měsíce, pokud je DMT delší než 3 měsíce, ale nepřesahuje 18 měsíců, postačí uvedení měsíce a roku, a pokud je DMT delší než 18 měsíců, postačí uvedení roku.

DMT vyjadřuje datum, do kterého si potravina uchovává své specifické vlastnosti při správném způsobu uchovávání. Označují se jím většinou potraviny, které se rychle nekazí. Příkladem mohou být konzervy, sušenky, čokoláda, nápoje, těstoviny atp.

Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti lze uvádět do oběhu, pouze pokud jsou zdravotně nezávadné
a pokud jsou jako prošlé označeny a odděleně umístěny. (Označení slovem "sleva", "akce" není v žádném případě dostačující).

Po ukončení data minimální trvanlivosti výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku. Odpovědnost za zdravotní nezávadnost potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti přebírá prodejce.

Jestliže za slovy "Spotřebujte do" nebo "Minimální trvanlivost do" nebude následovat datum, musí zde být uvedeno, kde je toto datum na obale vyznačeno.

Potraviny, které nemusí být označeny datem minimální trvanlivosti 

Existují potraviny, které nemusí být označeny datem minimální trvanlivosti ani datem použitelnosti. Jedná se o čerstvé ovoce a zeleninu, houby, nijak neupravené konzumní brambory, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje s obsahem alkoholu nejméně 10 % objemových, víno, pekařské výrobky, které se spotřebují do 24 hodin po výrobě, jedlá sůl, cukr v pevné formě, žvýkačky, ocet.

Jakým způsobem označovat

Podle nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům musí být všechny údaje, tedy
i datum, pro spotřebitele srozumitelné, uvedené na viditelném místě, snadno čitelné, nezakryté nebo nepřerušené jinými údaji, nesmazatelné a vyjádřené v nekódované formě.

Nejčastější problémy v souvislosti s DP a DMT

  • Datum bývá nečitelné (např. tvarohy ve staniolové fólii nebo výrobky typu tavený sýr v "salámovém" balení
    s kovovou sponou, uzeniny, datum umístěné ve svaru sáčku atp.),
  • Datum bývá přelepeno cenovkou nebo bývá uvedeno příliš malým písmem,
  • Datum bývá vyjádřeno např. ve formě 020306 a spotřebitel tak neví, co údaj znamená,
  • Špatná orientace v informacích uvedených na obale v souvislosti s několikajazyčnými údaji