© Státní zemědělská a potravinářská inspekce 2024.
Květná 15, 603 00 Brno,
epodatelnaszpi.gov.cz
ID datové schránky: avraiqg
IČO: 75014149, DIČ: CZ75014149
Prohlášení o přístupnosti |
Zásady ochrany soukromí
Dovoz ze třetích zemí
14. 08. 2024- Dovoz potravin a surovin ze třetích zemí
- Seznam I SZPI
- Stanoviště hraniční kontroly
- Kontrolní místa
- Zásilka je označena jako nevyhovující
- Právo na druhé odborné stanovisko
- Potraviny, jejichž dovoz je zakázán
- Nařízení (EU) 2019/1793 – Dočasné zintenzivnění úředních kontrol a mimořádná opatření pro vstup určitých potravin ze třetích zemí do Unie
- Rozhodnutí Komise 2011/884/EU - GMO rýže z Číny
- Nařízení Komise (EU) 2020/1158 - Kontrola radiace při dovozu potravin z některých zemí
- Nařízení Komise (EU) č. 211/2013 - požadavky na osvědčení pro dovoz klíčků a semen určených k produkci klíčků
- Kontrola jakostních parametrů při dovozu ze třetích zemí - víno
- Nařízení Komise (EU) č. 543/2011 - dovoz čerstvého ovoce a zeleniny
- Nařízení Komise (EU) č. 1333/2011 - dovoz zelených banánů
- Nařízení Komise (EU) č. 2015/949 - schválení předvývozních kontrol
- Potraviny a suroviny ošetřené ionizujícím zářením
- Dovoz - tzv. červený seznam
- Dovoz produktů ekologického zemědělství
- Kontroly směsných produktů osvobozených od úředních kontrol na stanovišti hraniční kontroly
Obecné informace k dovozu potravin ze třetích zemí
Ani k dovozu potravin z třetí země nepotřebujete žádná speciální povolení ani certifikáty, pokud jsou dovážené potraviny bezpečné a nejedná se o potraviny, na které se vztahují přímo použitelné předpisy stanovující zvláštní podmínky pro dovoz.
Obecné požadavky společné pro všechny potraviny
Všechny potraviny uváděné na trh v rámci EU splňovat obecné požadavky na označování dané nařízením (EU) č. 1169/2011, v platném znění (u nás požadavky na označování zapracovány do zákona č. 110/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 417/2016 Sb., o některých způsobech označování potravin, v platném znění. Důležitým předpisem je Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002, které stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví postupy týkající se bezpečnosti potravin, ve znění pozdějších předpisů.
Komoditní požadavky (harmonizovaná a neharmonizovaná sféra)
Stejně jako v případě obchodování v rámci EU, tak i při dovozu potravin do ČR dále záleží na tom, zda spadá potravina do harmonizované, či neharmonizované sféry. V případě sféry harmonizované musí potravina splňovat požadavky stanovené v příslušném evropském právním předpisu. V případě sféry neharmonizované musí být splněny požadavky národního předpisu té členské země, kde byla potravina vyrobena nebo poprvé uvedena do oběhu v rámci EU (pokud chce dovozce dovézt např. nečokoládové cukrovinky z Ruska či USA a uvést je poprvé na trh v ČR, musí být splněny požadavky české vyhlášky č. 76/2003 Sb., kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony).
Zodpovědnost za to, že jsou dovážené potraviny bezpečné, nese dovozce. Jakým způsobem si bezpečnost svých výrobků zajistí, je na něm. Může si např. vyžádat od dodavatele v zahraničí laboratorní rozbory, nebo si je nechat udělat v některé z českých laboratoří akreditovaných pro vyšetřování potravin. Nemusí ale nic nikam ohlašovat, ani nikoho žádat o souhlas.
Opatření týkající se zajištění bezpečnosti dovážených potravin
Evropská komise stanovuje v souladu s Článkem 53 Nařízení (ES) č. 178/2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva formou přímo použitelných předpisů EU zvláštní podmínky pro dovoz vybraných potravin a surovin ze třetích zemí, jež mohou představovat vážné riziko pro lidské zdraví.
Evropská komise je oprávněna dle závažnosti situace přijmout u potravin dovážených ze třetích zemí jedno nebo více z následujících mimořádných opatření:
- pozastavit dovoz určité potraviny ze třetí země
- stanovit zvláštní podmínky pro dovoz vybraných skupin potravin:
Bezprostředně závazné předpisy EU
- vymezují schválená místa vstupu pro dovoz vybraných skupin potravin na území EU,
- stanovují povinnost provozovatelům potravinářských podniků, kteří dováží vybrané potraviny a suroviny ze třetích zemí, předložit v místech vstupu zdravotní certifikát vydaný oprávněným a uznaným orgánem třetí země nebo jiné stanovené průvodní doklady
- ukládají kompetentním dozorovým orgánům členských států povinnost provádět v místech vstupu před propuštěním do volného oběhu systematické či namátkové kontroly.
S ohledem na výše uvedená opatření můžeme rozdělit potraviny podléhající zvláštnímu režimu dovozu podle míry regulace podmínek pro dovoz do EU na 3 skupiny:
1. Potraviny, jejichž dovoz je zakázán
Jedná se o potraviny, jejichž dovoz do Evropských společenství příslušné předpisy EU zakazují nebo dočasně pozastavují.
2. Potraviny, které lze dovážet jen přes stanoviště hraniční kontroly
- Potraviny, pro jejichž dovoz do EU bezprostředně závazné předpisy EU (rozhodnutí, nařízení) vymezují schválená místa při vstupu do Unie, kde je provedena kontrola – tzv. stanoviště hraniční kontroly.
- Potraviny patřící do této kategorie mohou být navrženy do režimu volného oběhu v kterémkoli členském státě, avšak pouze na stanovištích hraniční kontroly, která byla členským státem schválena.
- Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí na stanovišti hraniční kontroly dle přímo použitelných předpisů EU systematickou či namátkovou kontrolu těchto potravin před jejich uvolněním do režimu volného oběhu.
- Do této skupiny patří např. komodity, jejichž kontroly byly zintenzivněny dle nařízení (EU) 2019/1793.
3. Potraviny se zvláštními podmínkami dovozu
- Potraviny, pro jejichž dovoz ukládají předpisy EU mimořádná opatření jako např. povinnost dovozců předložit zdravotní certifikát vystavený pověřeným orgánem třetí země nebo jiné stanovené průvodní dokumenty, povinnost Státní zemědělské a potravinářské inspekce provádět v místech vstupu před uvolněním do volného oběhu předepsané úřední kontroly
- Na rozdíl od potravin spadajících do skupiny 2 však předpisy EU neomezují místa vstupu, přes které lze potraviny do EU dovážet. Potraviny a suroviny spadající do této skupiny lze tedy předložit na kterémkoli celním úřadě na území ČR.
Samostatnou kategorií je pak kontrola jakostních požadavků u vybraných komodit:
Předpisy EU stanovují zvláštní podmínky pro dovoz určitých potravin nejen z důvodu zabezpečení vysoké míry ochrany zdraví spotřebitelů, ale také z důvodu zajištění souladu s jakostními požadavky stanovenými přepisy EU u potravin dovážených ze třetích zemí do EU. Jedná se např. o
- dovozu čerstvého ovoce a zeleniny
- dovoz produktů v odvětví vína.
- tzv. předvývozní kontrola arašídů z USA
Česká republika má také právo si stanovit „rizikové“ komodity, které kontroluje při dovozu ještě před propuštěním zásilky do volného oběhu, viz Červený seznam.
Přílohy
- MANUÁL-založení hospodářského subjektu [velikost: 1,2 MB, formát: pdf]
- MANUÁL-CHED-D [velikost: 1,2 MB, formát: pdf]
- MANUÁL-administrace uživatelů [velikost: 608,2 KB, formát: pdf]
- MANUÁL-CHED-D-kontrolní místo [velikost: 612,9 KB, formát: pdf]
- Soukromé potvrzení – směsné potraviny [velikost: 831,4 KB, formát: pdf]