Nahlašování vybraných potravin v místě určení
26. 08. 2024Vyhláška č. 172/2015 Sb.je prováděcím předpisem k zákonu o potravinách (zákon č. 110/1997 Sb.), který v § 3d odst. 3 stanovuje povinnost provozovatele potravinářského podniku (dále jen „PPP") informovat příslušné dozorové orgány o příjmu vybraných druhů potravin z jiného členského státu EU nebo ze třetí země.
Vyhláška se vztahuje pouze na potraviny, jejichž místem určení je místo na území ČR, kde dochází k prvnímu příjmu, zacházení nebo manipulaci s potravinou. Tzn., že se týká všech, kdo první přijímají, zacházejí nebo manipulují s potravinou rostlinného původu včetně subjektů, které potraviny rostlinného původu dovezou a přímo prodávají, včetně různých typů pojízdných prodejen.
Potravinu má nahlásit provozovatel potravinářského podniku (dále jen „PPP“) v místě určení. Informaci o příchodu zásilky na místo určení SZPI lze podat výhradně pomocí webového nahlašovacího formuláře. Postup informování je podrobně popsán níže v textu.
Od 1.9.2024 je platná novela vyhlášky č. 172/2015 Sb., která se zužuje výčet druhů potravin rostlinného původu, na něž se vztahuje povinnost oznámit příchod zásilky na jablka, brambory, mák a doplňky stravy.
Seznam potravin rostlinného původu, na které se předpis vztahuje:
- jablka
- brambory konzumní rané a brambory konzumní pozdní
- mák setý
- doplňky stravy
Povinné informace, které musí PPP v místě určení dle vyhlášky poskytnout dozorovému orgánu:
- druh potraviny přicházejícího na místo určení,
- množství potraviny přicházejícího na místo určení,
- členský stát Evropské unie nebo třetí země, název a adresa provozovatele potravinářského podniku dodávajícího potravinu na místo určení,
- název, adresu a identifikační číslo místa určení a příjemce potraviny v místě určení
- datum příchodu potraviny na místo určení
Postup informování:
- pokud zůstane zatržené, je místem určení potraviny adresa nahlašovatele potraviny.
- pokud se zatržítko odstraní, objeví se kolonky k vyplnění:
- komodity jsou stanoveny daným předpisem
Země původu – vyplní se země původu potraviny, nikoli země odkud je potravina odesílána
4. Po vyplnění všech povinných kolonek se zmáčkne tlačítko „Odeslat“.
5. Po úspěšném odeslání se objeví okno „nahlášení proběhlo úspěšně“ – pokud chcete pokračovat v zadávání hlášení, zmáčknete tlačítko „OK“ a budete vráceni do nahlašovacího formuláře.
6. Po odkliknutí „OK“ zmizí dialogové okno a objeví se poslední vyplněné hlášení, které lze využít k vyplnění nového hlášení – při vyplňování více podobných hlášení tedy není nutné vyplňovat všechny kolonky znovu.
7. Na mail nahlašovatele potraviny přijde po úspěšném odeslání nahlášení potvrzovací mail s přiděleným registračním číslem a zároveň se nahlášená potravina objeví v Seznamu nahlášení, kde je vidět Datum podání hlášení, Registrační číslo, Odesílatel, Druh potraviny, Země původu a Datum příchodu potraviny. Nahlášení potraviny se automaticky odešle na příslušný inspektorát.
8. V části Změna údajů, hesla si nahlašovatel může změnit údaje, které vyplnil při registraci a které se automaticky vyplňují do hlášení potraviny. Zároveň lze změnit heslo vygenerované systémem.
9. Oprava odeslaných hlášení
Uživatel nemá možnost odeslaná hlášení sám mazat či jakkoliv upravovat. V případě hlášení zadaného omylem či s nesprávnými údaji je třeba kontaktovat inspektorát SZPI, který místně přísluší k místu určení nahlášené zásilky (kontakty jsou dostupné na drese http://www.szpi.gov.cz/organizacni-struktura-mapa.aspx), a který na základě registračního čísla chybně zadaného hlášení tento záznam v nahlašovací aplikaci zneplatní. Hlášení se správnými údaji je třeba odeslat znovu.
Hlášení NELZE opravit odpovědí na automatický e-mail z adresy dovozyszpi.gov.cz! Tento e-mail je „jednosměrný“ a slouží pouze pro potvrzení, že hlášení bylo úspěšně odesláno.