Květná 15, 603 00 Brno, epodatelna

ID datové schránky: avraiqg
IČO: 75014149, DIČ: CZ75014149
Prohlášení o přístupnosti | Zásady ochrany soukromí
Požadavky na pivo a nápoje na bázi piva (míchaný nápoj z piva a sladový nápoj) upravuje část čtvrtá vyhlášky
č. 248/2018 Sb., kterou lze najít např. na odkazu https://www.zakonyprolidi.cz/
Obecné informace o označování jsou zpracovány, včetně různých odkazů, na webu Ministerstva zemědělství ČR https://eagri.cz/public/web/mze/potraviny/oznacovani-potravin/. Přístupy SZPI ke kontrole k označování různých komodit jsou uvedeny na webu SZPI https://www.szpi.gov.cz/postupy-a-stanoviska-szpi-oznacovani.aspx .
Na stránce Ministerstva zemědělství ČR je zpracována i Infografika k některým druhům potravin https://eagri.cz/public/web/file/649224/Brozura_Oznacovani_potravin_A4_II.PDF – pivo je uvedeno na str. 37.
Aditivní látky, které lze do piva použít, lze dohledat v nařízení (ES) č. 1333/2008 a to na webu https://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=cs – doporučujeme hledat v konsolidovaných zněních.
Pro žádné potraviny nelze používat léčebná tvrzení.
Pro pivo, jako nápoj s obsahem alkoholu vyšším než 1,2 % obj., lze použít pouze výživová tvrzení týkající se nízkého obsahu alkoholu nebo sníženého obsahu alkoholu či energetické hodnoty – čl. 4 odst. 3 nařízení (ES) č. 1924/2007,
o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin.
Pro žádné potraviny, a tedy ani pro pivo a nápoje na bázi piva, nelze použít označení „přírodní“, „živé“, apod. (viz vyhl.
č. 417/2016 Sb.)
Na každé potravině musí být uvedeno datum minimální spotřeby nebo datum použitelnosti – pro pivo a nápoje na bázi piva, které jsou považovány za mikrobiologicky bezpečné potraviny, je vhodnější používat datum minimální trvanlivosti.
I létající pivovar je PPP, který nese zodpovědnost za bezpečnost, jakost a označování potraviny. Jednou z povinností všech PPP (a tedy i létajícího pivovaru) je i registrace u SZPI.
ČR přistoupila k povinnosti používat SI jednotky, kde nejsou uvedeny „stupně“. Proto nelze % hm. nahradit stupni.
Dle vyhl. č. 248/2018 Sb. je laboratorně zjištěný extrakt původní mladiny (EPM) zaokrouhlován směrem dolů – tj. při zjištění EPM 11,98 % hm. by měl být deklarován EPM 11 % hm. Pokud však výrobce na etiketě uvádí na etiketě přímo hodnotu 11,98 % hm., uplatní se při hodnocení pouze laboratorní odchylka, která se pohybuje ve jednotkách desetin procent.
Pivo silné ležáckého typu nelze označit jako „silný ležák“, lze použít jen odkaz na ležácký způsob výroby.
Vyhláška č. 248/2018 Sb. rozlišuje mezi pivem kvasnicovým (vyrobeným dodatečným přídavkem čisté kvasničné kultury nebo podílu rozkvašené mladiny do hotového piva) a pivem nefiltrovaným (odkud jsou kvasnice v průběhu výroby z velké části odstraňovány, část jich však v pivu zůstane). Kvasnice uvedené ve složení tedy ukazují na záměrný přídavek kvasnic, tj. jde o pivo kvasnicové.
U piva nefiltrovaného dostane spotřebitel informaci o zbylých kvasnicích v pivu poskytnutím informace např. „Případný zákal není na závadu, je způsobem zbylými kvasnicemi“.
Informace ke kontrole používání Chráněných zeměpisných označení a Chráněných označení původu:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/kontrolni-cinnost-szpi.aspx?q=Y2hudW09Nw%3d%3d
Informace ke kontrolách CHZO České pivo:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/kontrolni-cinnost-szpi.aspx?q=Y2hudW09OA%3d%3d
Jde o požadavek § 18 odst. 3 vyhlášky č. 248/2018 Sb.
Jde o požadavek čl. 13 odst. 6 nařízení (EU) č. 1169/2011.