Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Požadavky na obohacené potraviny

01. 09. 2022
 

Tato kategorie potravin není v legislativě výslovně definována. Jedná se tedy o běžné potraviny (nikoliv tedy o tablety, kapsle ani o jiné formy doplňků stravy, léčiva nebo kojeneckou stravu), do kterých byly přidány typicky vitamíny či minerály a které se konzumují jako součást běžné stravy. Může jít tedy kupříkladu o balený nápoj, do nějž byl přidán vitamín C, cereálie obohacené o železo a hořčík nebo o mléko s přídavkem vitamínu D apod.

Pro spotřebitele je důležité vědět, že na obalu potraviny (a případně i v reklamě) mohou být dané „obohacující“ látky obsažené v potravině zmíněny jen tehdy, pokud jich je v potravině tzv. významné množství. V případě nápojů se jedná o minimálně 7,5 % referenční hodnoty příjmu pro daný vitamín či minerální látku na 100 ml. Pokud jde o jiné produkty, tam platí limit alespoň 15 % referenční hodnoty příjmu pro daný vitamín nebo minerální látku na 100 g. Denní referenční hodnoty příjmu vitaminů a minerálních látek (u dospělých osob) stanovuje Příloha XIII nařízení (EU) č. 1169/2011.

Pokud je tedy na balení nápoje uvedeno, že obsahuje vitamín C, pak 100 ml tohoto nápoje musí obsahovat nejméně 7,5 % denní referenční hodnoty příjmu vitamínu C. Jestliže by šlo o bonbony s obsahem vitamínu C, pak 100 g této potraviny musí obsahovat alespoň 15 % denní referenční hodnoty příjmu  vitamínu C.

V legislativě (nařízení EU č. 1925/2006) je dále stanoveno, které vitamíny a minerály mohou být do potravin přidávány a v jakých formách. Jsou také určeny komodity, které je zakázáno takto obohacovat (např. ovoce, zelenina, maso a nápoje obsahující více než 1,2 % obj. alkoholu).