Květná 15, 603 00 Brno, epodatelna

ID datové schránky: avraiqg
IČO: 75014149, DIČ: CZ75014149
Prohlášení o přístupnosti | Zásady ochrany soukromí
Jaký je přístup SZPI k označování čerstvého ovoce, zeleniny a zelených banánů termíny (údaji), které naznačují lepší/vyšší kvalitu ve smyslu čl. 7 odst. 1 nařízení (EU) 2023/2429?
Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2023/2429, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o obchodní normy pro odvětví ovoce a zeleniny, některé výrobky z ovoce a zeleniny a odvětví banánů, a zrušuje nařízení Komise (ES) č. 1666/1999 a prováděcí nařízení Komise (EU) č. 543/2011 a prováděcí nařízení Komise (EU) č. 1333/2011 (dále jen „nařízení (EU) 2023/2429“)
„Toto nařízení se vztahuje na tato odvětví a produkty:
a) odvětví ovoce a zeleniny podle čl. 1 odst. 2 písm. i) nařízení (EU) č. 1308/2013;
b) sušené ovoce kódů KN 0804 20 90, 0806 20 a ex 0813 uvedené v části X přílohy I uvedeného nařízení;
c) banány kódu KN 0803 90 10 uvedené v části XI přílohy I uvedeného nařízení[1].“
„Na maloobchodní úrovni musí být údaje pro označování vyžadované v tomto nařízení čitelné a viditelné. Produkty smějí být nabízeny k prodeji, pokud maloobchodní prodejce vystaví v těsné blízkosti zboží zřetelné a čitelné údaje uvádějící zemi původu a případně jakost, velikost a odrůdu či tržní druh takovým způsobem, který neuvádí spotřebitele v omyl.
Nesmějí být zahrnuty další termíny, které naznačují lepší/vyšší kvalitu. Štítek zejména nesmí obsahovat žádný deskriptor jakosti s výjimkou informací uvedených v požadavku na označování podle přílohy I.“
„Aby se zabránilo uvedení spotřebitelů v omyl, pokud jde o třídu jakosti, neměly by údaje požadované ve fázi maloobchodního prodeje obsahovat výrazy jako „nejvyšší“, „prémiový“ nebo podobné formulace, které nejsou upraveny pro definici skutečné jakosti produktu, bez ohledu na možnost uvedení jakýchkoli jiných informací, jako je „letecká přeprava“, nebo podobných faktických informací, které neuvádějí spotřebitele v omyl.“
„V případech, kdy je třeba pro jednotlivé produkty stanovit zvláštní obchodní normy, by měly tyto normy odpovídat normám přijatým Evropskou hospodářskou komisí OSN (EHK OSN), aby se zabránilo zbytečným překážkám obchodu. Pokud není na úrovni Unie přijata zvláštní obchodní norma, měly by se produkty považovat za produkty splňující všeobecnou obchodní normu, pokud je držitel schopen prokázat, že produkty splňují platné normy přijaté EHK OSN.“
Spotřebitel by měl být řádně informován o jakosti tím, že produkty budou označeny třídou jakosti v souladu s obchodními normami. U produktů, které nejsou povinně označovány třídou jakosti podle nařízení (EU) 2023/2429, se může výrobce dobrovolně přihlásit k využívání norem EKH/OSN a značit jakost produktů v souladu s nimi.
Ve fázi maloobchodního prodeje nesmějí být produkty označeny jinými, než nařízením (EU) 2023/2429 aprobovanými termíny naznačujícími lepší/vyšší kvalitu (dále jen „termíny“).
Přestože je porušení předmětného požadavku nutné posuzovat individuálně, lze pravidla pro posouzení toho, zda se uvádění termínů naznačujících lepší/vyšší kvalitu produktů do jisté míry zobecnit:
Jsou-li termíny uvedeny na větších baleních, v nichž jsou produkty umístěny ve fázích před maloobchodním prodejem, ale tato balení jsou následně umístěna v maloobchodě a označení je viditelné pro spotřebitele, nesmí být zakázané termíny naznačující lepší/vyšší kvalitu ani na těchto větších baleních.
Posuzováno je označení, které se vztahuje ke konkrétním produktům (nikoliv např. vývěsní tabule umístěná v úseku ovoce a zeleniny s obecným nápisem „Nejlepší ovoce a zelenina“)
Např. nejvyšší jakost, prémiová kvalita, premium, extra, mimořádná kvalita, výjimečný, vynikající jakost
Nepovolené výrazy jsou např. extra quality, superior, high, super, best, good quality, selection, fine, brilliant
Případ od případu lze posoudit označení produktů dalšími termíny, pokud produkty prokazatelně vykazují zvláštní výhody oproti jiným produktům a pokud by z označení zcela jasně vyplývalo, že se užité údaje nevztahují k jakosti produktů. Dobrovolně uvedená informace v žádném případě nesmí být pro spotřebitele zavádějící a nesmí být zdůrazňovány charakteristiky, pokud všechny podobné potraviny mají ve skutečnosti stejné charakteristiky.
Např. produkt z mimořádných pěstebních podmínek (pěstováno v horské oblasti), výjimečně velké plody.
[1] Zároveň podle čl. 4 odst. 2 platí, že:
„Pro účely odst. 1 písm. k) (dle kterého musí banány splňovat požadavky zvláštní obchodní normy) platí tato ustanovení:
a) zvláštní obchodní norma pro odvětví banánů je stanovena v části B části 11 přílohy I pro banány odrůd uvedených v dodatku uvedené přílohy, s výjimkou banánů určených ke zpracování. Tato obchodní norma se použije na banány pocházející ze třetích zemí na stupni propuštění do volného oběhu, na banány pocházející z Unie na stupni první vykládky v Unii a na banány dodávané spotřebiteli v čerstvém stavu v produkčních regionech ve stadiu ex balírna;
b) zvláštní obchodní norma uvedená v písmenu a) nemá na pozdějších stupních obchodu vliv na uplatňování vnitrostátních pravidel:
i) která nenarušují obchod s banány pocházejícími ze třetích zemí nebo jiných regionů Unie a splňují obchodní normu uvedenou v prvním pododstavci; a
ii) která nejsou v rozporu s obchodní normou uvedenou v prvním pododstavci.“