Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Používání slova „med“ při označování lihovin

24. 10. 2023
 

Dotazy

  1. Může být slovo „med“ součástí složeného výrazu definovaného v článku 3 bodu 2 nařízení 2019/787?
  2. Je nějaký rozdíl mezi použitím obecného slova „med“ a použitím speciálního druhu medu, např. akátový, lipový, český med atp.?
  3. Pokud nelze použít slovo „med“ jako součást složeného výrazu, může být slovo med nějak zdůrazněno na etiketě lihovin, pokud ano, jak?

Odpovědi:

Právní předpisy, vodítka a oficiální stanovisko EK, které se této problematiky týkají

  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/787, o definici, popisu, obchodní úpravě a označování lihovin, používání názvů lihovin v obchodní úpravě a při označování jiných potravin, ochraně zeměpisných označení lihovin, používání lihu a destilátů zemědělského původu při výrobě alkoholických nápojů a o zrušení nařízení (ES) č. 110/2008 (dále jen „nařízení (EU) 2019/787“)
  • Pokyny k provádění některých ustanovení o označování obsažených v nařízení Evropského parlamentu
    a Rady (EU) 2019/787
    , o definici, popisu, obchodní úpravě a označování lihovin, používání názvů lihovin v obchodní úpravě a při označování jiných potravin, ochraně zeměpisných označení lihovin, používání lihu a destilátů zemědělského původu při výrobě alkoholických nápojů a o zrušení nařízení (ES) č. 110/2008, dále jen „Pokyny k používání názvů lihovin“ (2022/C 78/03)
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011, o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 a (ES) č. 1925/2006
    a o zrušení směrnice Komise 87/250/EHS, směrnice Rady 90/496/EHS, směrnice Komise 1999/10/ES, směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/13/ES, směrnic Komise 2002/67/ES a 2008/5/ES a nařízení Komise (ES)
    č. 608/2004 (dále jen „nařízení (EU) č. 1169/2011“)
  • Směrnice Rady 2001/110/ES, o medu, (dále jen „směrnice 2001/110/ES“)
  • Odpověď EK České republice ohledně označování lihovin vyrobených s přidáním medu (Dokument Ares(2023)5873931)

Definice

Podle čl. 2 odst. 2 písm. n) nařízení (EU) č. 1169/2011 se „zákonným názvem“ rozumí „název potraviny stanovený
v předpisech Unie, které se na ni vztahují
(…)“. V případě lihovin se jedná o nařízení (EU) č. 2019/787.

Podle čl. 3 odst. 2 nařízení (EU) č. 2019/787 se „složeným výrazem“ v souvislosti s popisem, obchodní úpravou
a označováním alkoholického nápoje rozumí kombinace buď zákonného názvu uvedeného v kategoriích lihovin v příloze I (např. „rum“, „whisky“, „brandy“, „slivovice“), nebo zeměpisného označení lihoviny (Tequila, Grappa aj.), z níž pochází veškerý alkohol v konečném výrobku, s jedním nebo několika následujícími prvky:

a) názvem jedné nebo více jiných potravin, než je alkoholický nápoj, a jiných potravin, než jsou potraviny použité při výrobě této lihoviny v souladu s přílohou I, nebo s přídavnými jmény odvozenými od těchto názvů,

b) výrazy „likér“ nebo „krém“.

Podle čl. 4 odst. 9 písm. d) nařízení (EU) č. 2019/787 se sladidlem pro účely tohoto nařízení rozumí mimo jiné med ve smyslu bodu 1 přílohy I směrnice 2001/110/ES.

Podle článku 7 odst. 2 písm. e) nařízení (EU) 2019/787 mohou být lihoviny upravené v příloze I tohoto nařízení v bodech 1 až 14 slazeny k dotvoření konečné chuti výrobku (aniž jsou dotčena zvláštní pravidla stanovená pro tyto kategorie lihovin – konkrétně pro kategorii pod bodem 2. Whisky nebo whiskey). Maximální obsah sladidel, vyjádřený jako invertní cukr, nesmí překročit limity stanovené pro každou kategorii lihovin v příloze I.

Podle článku 7 odst. 3 písm. e) nařízení (EU) 2019/787 mohou být lihoviny upravené v příloze I tohoto nařízení v bodech 15 až 44 slazeny (aniž jsou dotčena zvláštní pravidla stanovená pro tyto kategorie lihovin). Maximální obsah sladidel, vyjádřený jako invertní cukr, nesmí překročit limity stanovené pro každou kategorii lihovin v příloze I.

Med je podle čl. 4 odst. 9 tohoto nařízení potravinou povolenou pro výrobu většiny lihovin.

Ad 1) Použití slova „med“ ve složeném výrazu

Lihoviny, které není povoleno sladit

Ve složeném výrazu JE MOŽNÉ zákonný název kategorie lihoviny společně s výrazem "med" použít pouze
u lihovin, které není možno doslazovat
, tj.  kategorie 2. Whisky nebo whiskey z přílohy I nařízení (EU) č. 2019/787.

Podle čl. 11 odst. 3 písm. d) nařízení (EU) č. 2019/787 složené výrazy popisující alkoholický nápoj v případech, kdy je alkoholickým nápojem lihovina, musí být vždy doprovázeny zákonným názvem dané lihoviny, který musí být uveden ve stejném zorném poli jako složený výraz, není-li předmětný zákonný název nahrazen složeným výrazem v souladu s čl. 10 odst. 5 písm. b), tj. složeným výrazem, který obsahuje výrazy „likér“ nebo „krém“, pokud konečný výrobek splňuje požadavky stanovené pro kategorii 33 přílohy I.

Z výše uvedeného vyplývá, že složené výrazy jako "Whisky s medem", "Whisky s českým medem" a "Whisky
s medovicovým medem" jsou tak povolenými složenými výrazy za předpokladu, že je zároveň v jednom zorném poli uveden i zákonný název těchto výrobků, tj. "lihovina" nebo "likér", podle množství sladidel obsažených v konečném výrobku.

Současně z uvedeného vyplývá, že např. u složeného výrazu „Whiskey medový likér“ už není další uvedení zákonného názvu (likér) ve stejném zorném poli vyžadováno.

Totéž platí pro všechna zeměpisná označení lihovin, jejichž specifikace výrobku zakazuje jejich slazení.

Pozn.: Většinu lihovin se CHOP/CHZO je povoleno doslazovat, podrobnosti je třeba hledat ve specifikaci konkrétní lihoviny.

Lihoviny, které je povoleno sladit

Všechny ostatní lihoviny, které lze v souladu s přílohou I nařízení (EU) č. 2019/787 doslazovat pro dosažení výsledné chuti nebo sladit, tj. kategorie lihovin nebo zeměpisná označení, jejichž požadavky na výrobu umožňují slazení (i s omezeními), mohou při své výrobě používat med jako sladidlo podle čl. 4 bodu 9 písm. d) nařízení (EU) 2019/787 (viz čl. 7 odst. 2 písm. e) a čl. 7 odst. 3 písm. e) ve spojení s přílohou I nařízení (EU) 2019/787).

V případě lihovin, které je povoleno doslazovat,slovo „med“ a výrazy od něj odvozené NELZE použít ve složeném výrazu.

Nejsou povoleny složené výrazy jako např. "Grappa likér s medem", "Likér: Brandy s medem", nebo "Lihovina: rum s medem“, a to ani v případě, že byl použit med v množství, které překročilo limit stanovený pro sladidla v konkrétní kategorii lihoviny.

Viz poznámka na konci kapitoly 2.1. Pokynů k používání názvů lihovin: „Například rum, který obsahuje sladidla v množství překračujícím povolenou prahovou hodnotu 20 gramů na litr, a tím pádem již není rumem, nýbrž musí nést zákonný název „lihovina“, nesmí být označen složeným výrazem „cukrový rum“ nebo „rum s třtinovým cukrem“. Jsou-li přidány jiné potraviny, které v kategorii 1 přílohy I nejsou povoleny, může se výraz rum objevit ve složeném výrazu, jako je „rum & koření“. Pokud tomu tak není, musí být výsledný výrobek označen např. jako „lihovina s třtinovým cukrem“ (aby to signalizovalo, že byl do něj přidán cukr) nebo „lihovina z třtinového cukru“ (aby to signalizovalo, že lihovina byla vyrobena destilací cukru, ale nesplňuje ostatní požadavky na výrobu rumu)“.

Likéry

Zvláštním případem je označování likérů. Název likér je zákonný uvedený v kategorii 33. přílohy I k nařízení 2019/787.

Podle písm. f) této kategorie platí že, „aniž jsou dotčeny články 11 a 12 a čl. 13 odst. 4, může být zákonný název „likér“ doplněn názvem aroma nebo názvem potraviny, které dodávají lihovině převažující příchuť, za předpokladu, že příchuť je lihovině dodávána potravinami s aromatickými vlastnostmi, aromatickými přípravky a přírodními aromatickými látkami pocházejícími ze surovin, které jsou uvedeny v názvu aroma nebo názvu potraviny, a je doplněno aromatickými látkami jen tehdy, je-li to nezbytné k posílení příchuti suroviny“.

Výrazem "med" tak LZE doplnit zákonný název "likér", pokud je med použit jako ochucující potravina (např. "medový likér" nebo "likér s akátovým medem"), ale za předpokladu, že ve složeném výrazu není použit žádný další zákonný název kategorie lihoviny nebo zeměpisného označení (např. není možné uvést složené výrazy jako např. "Grappa likér s medem" nebo "Medový rumový likér" nebo „Medová slivovice – likér“).

Zároveň nesmí dojít k záměně se zákonným názvem „Medový nektar nebo medovinový nektar“ uvedeným v kategorii 44. přílohy I nařízení 2019/787.

Ad 2) Použití speciálního druhu medu, např. akátový, lipový, český med jako součást složeného výrazu

Podle směrnice Rady EU č. 2001/110/ES je med s uvedeným rostlinným zdrojem, např. akátový nebo lipový, pouze druhem medu a lze ho nahradit obecným názvem med, a je tak povolenou složkou pro výrobu lihovin.

I když byl použit zvláštní druh medu, např. akátový, kaštanový nebo lipový, a výrobce by chtěl zdůraznit zvláštní vlastnosti, které tento med lihovině propůjčuje, NELZE použít ani zvláštní druh medu jako součást složeného výrazu – viz pravidla pro použití slova „med“ uvedená v odpovědi ad 1), např. Likér z akátového medu a rumu.

Ad 3) Zdůraznění nebo použití slova „med“ jinde než jako součást složeného výrazu

Výraz "med" se může objevit nejen v seznamu složek potravin, ale může být také zdůrazněn na etiketě slovně, obrazově nebo graficky (nikoli však v kombinaci se zákonným názvemkategorie lihoviny nebo zeměpisným označením ve formě složeného výrazu) za předpokladu, že jsou dodržena pravidla nařízení č. 1169/2011, zejména pravidla týkající se povinného uvádění množství určitých (kategorií) složek, tzv. QUID, podle čl. 9 odst. 1 písm. d) ve spojení s článkem 22
a přílohou VIII téhož nařízení.

Nařízení o lihovinách chrání zákonné názvy lihovin v něm uvedených, nikoliv názvy jiných potravin. Názvy ostatních potravin se mohou používat podle obecných právních předpisů o potravinách, zejména podle nařízení (EU) č. 1169/2011
a v případě medu směrnice Rady 2001/110/ES. Výraz „med“ tedy může být uveden jak v seznamu složek, tak jinde na obale potraviny (lihoviny) – slovně, obrazově nebo graficky, a to za podmínky dodržení pravidel vyplývajících z nařízení
č. 1169/2011. Lze si tedy například představit název „Lihovina s medem“ s obrazově zdůrazněnou složkou med, přičemž ve složení bude uveden údaj o množství (QUID) medu.

Závěr

Slovo „med“ je možné použít pouze v níže uvedených případech:

  • ve složeném výrazu označujícím lihoviny, které není povoleno doslazovat
  • k doplnění obecného zákonného názvu „lihovina“, např. „lihovina s medem“
  • u všech lihovin, včetně tech, které jsou uvedeny v příloze I nařízení 2019/787, kdekoliv na etiketě (VYJMA složeného výrazu) ve formě textu, obrázků či jiných forem zobrazení za účelem zdůraznění faktu, že dotčená lihovina obsahuje med. Současně je třeba uvést množství použitého medu ve složení výrobku.
  • ve složení jakékoliv lihoviny
  • doplnění zákonného názvu likér, pokud není součástí složeného výrazu zákonný název uvedený v příloze I (vyjma whisky) nebo zeměpisné označení a pokud nedojde k záměně se zákonným názvem „Medový nektar nebo medovinový nektar“