Květná 15, 603 00 Brno, epodatelna

ID datové schránky: avraiqg
IČO: 75014149, DIČ: CZ75014149
Prohlášení o přístupnosti | Zásady ochrany soukromí
Spotřebitelé ve velké míře nakupují v lékárnách, od nejrůznějších jednotlivců (včetně nutričních specialistů), v netypických obchodech typu drogerie či prodejnách potravin a v poslední době i ve velkém objemu na českých či zahraničních webových stránkách nebo dokonce na sociálních sítích doplňky stravy. Při jejich nákupu by však spotřebitelé měli být velice opatrní.
Doplňky stravy se mnohdy snaží v rámci svého označení či v reklamě na ně vyvolat dojem, že se jedná o léčiva, která mohou vyřešit zdravotní problémy spotřebitelů. Doplňky stravy jsou potraviny. Doplňky stravy nejsou a nemohou být ničím jiným než jen koncentrovanými zdroji vitamínů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním či fyziologickým účinkem. Cílem jejich konzumace je doplnění běžné stravy na úroveň příznivě ovlivňující zdravotní stav konzumenta. Doplňky stravy tedy nemohou léčit a z toho důvodu není možné, aby obsahovaly farmakologicky účinné látky a nahrazovaly tak léky.
Doplňky stravy také před svým uvedením na trh neprochází žádným předběžným schvalovacím procesem. Jejich etiketa musí být pouze zaslána na Ministerstvo zemědělství. Léčiva na rozdíl od nich musí před uvedením na trh projít přísným hodnocením a schválením Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Vzhledem k tomu, že doplňky stravy nepodléhají před svým uvedením na trh žádnému předběžnému schvalování, věnuje SZPI jejich kontrole zvýšenou pozornost. Typickými problémy u doplňků stravy jsou:
SZPI se setkává s doplňky stravy, které jsou kvalifikovány jako nebezpečné. O nebezpečných doplňcích stravy vždy informuje SZPI veřejnost na svých webových stránkách, webu Potraviny na pranýři nebo prostřednictvím médií formou tiskových zpráv.
Státní zdravotní ústav, který mimo jiné hodnotí účinky konzumace potravin (včetně doplňků stravy) na lidské zdraví, zřídil v roce 2014 webové stránky http://nutrivigilance.szu.cz. Tento portál slouží ke sběru informací od veřejnosti týkající se jejich negativních zkušeností s konzumací mimo jiné doplňků stravy. Cílem projektu je přispět k prevenci vzniku právě takovýchto neočekávaných nežádoucích zdravotních obtíží.
Máte-li dotazy k daným tématům, můžete se obrátit na Oddělení komunikace Ústředního inspektorátu SZPI: info@szpi.gov.cz, tel. 542 426 625 (Po a St 8:00 až 15:30).