Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

SZPI prověřovala informaci časopisu dTest o údajném jedu v rozinkách

17. 12. 2013
 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejňuje výsledky analýz sušených rozinek na přítomnost látky ochratoxin A. Inspekce tak reaguje na podnět a článek zveřejněný v časopisu dTest dne 3. 12. 2013, který informoval veřejnost o údajném zjištění nadlimitního výskytu plísňového jedu ochratoxin A u dvou výrobků na českém trhu: 1. rozinek Sultaninen Suntree označené datem minimální trvanlivosti do 27. 6. 2014, země původu suroviny: Turecko, dovozce: Heinrich Brűning GmbH, Německo; 2. Nature park Rozinky obří označené datem minimální trvanlivosti do 31. 7. 2014, země původu suroviny: Argentina, dodavatel: K-Servis a.s., Rudná u Prahy.
Vzhledem k významnému časovému odstupu mezi odběrem vzorků sdružením dTest a podáním podnětu u SZPI, respektive zveřejněním v časopisu dTest, inspekce přes okamžitou reakci nezjistila uvedené šarže rozinek v obchodní síti, protože byly vyprodané. SZPI proto přistoupila k odběru vzorků z deseti nejbližších výrobních šarží identických výrobků. Z výsledků laboratorní analýzy SZPI u všech úředně odebraných vzorků jednoznačně vyplývá, že ochratoxin A se v rozinkách vyskytuje pod hranicí detekovatelnosti nebo v množství nižším, než je limit stanovený předpisem a jedná se tak o potravinu bezpečnou v daném parametru.
Z došetřování případu vyplynulo, že distributoři na základě principu předběžné opatrnosti, respektive informace časopisu dTest, stáhli uvedené rozinky z obchodní sítě. Společnost K-Servis, a.s. v současnosti stáhla zpět 4 170 kg suroviny a společnost Kaufland Česká republika v.o.s. stáhla z pultů 1505 kusů rozinek Sultaninen Suntree v balení 200 g.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633