Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Zacházení s potravinami v zatopených oblastech

09. 06. 2013
 
V souvislosti s aktuální povodňovou situací Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) rekapituluje pro veřejnost i provozovatele potravinářských podniků základní pravidla bezpečného zacházení s potravinami, které byly zasaženy povodňovou vodou, nebo jinak poškozeny v souvislosti s povodní:
  • Je nezbytné vycházet ze skutečnosti, že povodňová voda představuje diametrálně odlišný stupeň rizika, než voda z veřejné vodovodní sítě. Při nekontrolovaném průtoku krajinou přichází povodňová voda do styku s množstvím zdraví ohrožujících látek, například z průmyslové a zemědělské výroby, nebo s odpady a hrozí zde vysoké riziko mikrobiální kontaminace.
  • Lidé by rozhodně neměli konzumovat potraviny, které přišly do styku s povodňovou vodou, zejména potraviny nebalené nebo rozbalené.
  • Použít lze pouze hermeticky uzavřené potraviny a to za předpokladu kontroly celistvosti obalu, pečlivého očištění a dezinfekce celého obalu včetně obtížně přístupných míst například v okolí uzávěrů, odkud by mohlo dojít ke kontaminaci obsahu.
  • Dále je potřeba vyvarovat se konzumace potravin, kde došlo k senzorickým změnám – zejména v chuti, vůni a barvě.
  • Bezpečnost nelze garantovat u chlazených potravin – jde zejména o masné a mléčné výrobky, které byly vystaveny teplotám nad šest stupňů Celsia po dobu delší než čtyři hodiny.
  • U mražených potravin nelze zaručit bezpečnost, pokud se ocitnou mimo účinné mrazící zařízení na dobu delší než dvě hodiny.
  • I potraviny, které nepřišly do přímého styku s povodňovou vodou, mohou představovat zdravotní riziko. U sypkých potravin, jako například mouka, cereálie nebo strouhanka, hrozí zaplísnění a množení mykotoxinů, pokud byly vystaveny vysoké vlhkosti.
  • Provozovatelům potravinářských podniků – výrobcům i prodejcům - SZPI doporučuje zlikvidovat všechny zaplavené potraviny bez výjimky. Inspekce zároveň nabízí součinnost všem provozovatelům potravinářských podniků registrovaných u SZPI a to zejména v oblasti dokumentace způsobených škod a návrhu účinných řešení. Více viz tisková zpráva SZPI z 4. 6. 2013, k dispozici ZDE.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633