Květná 15, 603 00 Brno, epodatelna

ID datové schránky: avraiqg
IČO: 75014149, DIČ: CZ75014149
Prohlášení o přístupnosti | Zásady ochrany soukromí
[tj. vyrobené za tím účelem ve smyslu čl. 3 odst. 1 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami, v platném znění] obecně mohou být použity k dozdobení cukrářského výrobku, nicméně musí splňovat další požadavky evropských a vnitrostátních právních předpisů.
Pokud tedy potravina má přijít do styku s předmětem z materiálu shora uvedeného, musí být tento materiál či předmět v souladu i s těmito právními předpisy. K materiálům a předmětům, na něž se tato pravidla vztahují, musí být přiloženo prohlášení o tom, že jsou s těmito pravidly v souladu (tzv. prohlášení o shodě podle čl. 16 nařízení č. 1935/2004).
Podle čl. 6 nařízení 1935/2004 lze, pokud nebudou přijata zvláštní opatření podle čl. 5, aplikovat vnitrostátní pravidla, která jsou v souladu s pravidly Smlouvy. Jedná se především o:
Pokud tedy má být v kontaktu s potravinou některý z těchto materiálů, je třeba postupovat mimo jiné i podle konkrétních ustanovení vyhlášky č. 38/2001 Sb. vztahujících se na daný materiál. Rovněž tato vyhláška přitom v některých případech stanoví povinnost vybavit materiál či předmět určený ke styku s potravinou prohlášením o shodě (např. předměty z plastu, a to podle § 11 odst. 2 vyhlášky č. 38/2001 Sb., či předměty z keramiky - podle § 19 odst. 2 této vyhlášky).
Podle čl. 3 odst. 1 nařízení 1935/2004 platí, že „materiály a předměty, včetně aktivních a inteligentních materiálů a předmětů, musí být vyrobeny v souladu se správnou výrobní praxí tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek použití neuvolňovaly své složky do potravin v množstvích, která by mohla:
a) ohrozit zdraví lidí,
b) způsobit nepřijatelnou změnu ve složení potravin, nebo
c) způsobit zhoršení organoleptických vlastností potravin.“
Z těchto obecných pravidel lze dovodit, že v praxi je v případěnejedlých dekorací, které jsou určeny pro styk s potravinami podle nařízení č. 1935/2004, třeba dbát především (nikoli pouze – nejedná se o vyčerpávající výčet) těchto zásad:
→ Pokud jsou předměty určené pro styk s potravinami v souladu se všemi shora uvedenými pravidly, ať už obecnými či zvláštními, mohou být v přímém kontaktu s potravinou a takto dozdobená potravina by měla být vhodná k lidské spotřebě.
Předměty, které nejsou určeny pro styk s potravinami (nejsou vyrobené za tím účelem), nemohou být použity ve styku s potravinou, protože nesplňují obecné požadavky harmonizačního nařízení (ES) č. 1935/2004 uvedené v jeho čl. 3 odst. 1 [mimo jiné i to, že nebyly vyrobeny v souladu se správnou výrobní praxí podle nařízení Komise (ES) č. 2023/2006].
Dále lze tento závěr dovodit z bodu 3. odůvodnění nařízení č. 1935/2004, podle kterého toto nařízení vychází ze zásady, že jakýkoli materiál nebo předmět, který je určen pro přímý nebo nepřímý styk s potravinami, musí být dostatečně stabilní, aby nemohl ohrozit lidské zdraví nebo způsobit nepřijatelnou změnu ve složení potravin nebo zhoršení jejich organoleptických vlastností (podobně v čl. 3 citovaného nařízení). Dále je v tomto ohledu zásadní čl. 1 odst. 1 a 2 tohoto nařízení; z jeho prvního odstavce vyplývá, že účelem nařízení je mimo jiné stanovit základ pro zabezpečení vysokého stupně ochrany lidského zdraví a zájmu spotřebitelů a z odstavce 2 pak, že se toto nařízení vztahuje na předměty a materiály, které jsou určené pro styk s potravinami, nebo u nichž se dá důvodně očekávat, že přijdou do styku s potravinami.
Z těchto základních zásad předmětné úpravy a z detailního charakteru celé úpravy lze dovodit, že nemůže být v souladu s cíli tohoto nařízení umožnit, aby byly ve styku s potravinami předměty, které k tomu nejsou určeny či u nichž takové použití nelze důvodně očekávat (a nebyl tomu tedy přizpůsoben ani způsob jejich výroby).
Přestože se jedná o závazné stanovisko týkající se nejedlých dekorací, lze na okraj zdůraznit, že jedlé dekorace musí kromě jiných norem potravinového práva splňovat požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1333/2008 o potravinářských přídatných látkách, v platném znění. Vzhledem k tomu, že se mezi dekoracemi objevují i květiny, je třeba zdůraznit, že květiny, které jsou určeny k lidské spotřebě (bylina, zelenina) a byly za tímto účelem pěstovány, mohou přijít do styku s potravinou. U ostatních je třeba řídit se shora popsanými zásadami.
Aktualizováno: 10. 1. 2025