Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Označování olivového oleje z pokrutin na regále v obchodě

10. 12. 2014
 

Požadavky na označování potravin, jakož i na označení potravin na regále při prodeji konečnému spotřebiteli, stanovuje zejména nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, v platném znění (dále jen „nařízení (EU) č. 1169/2011“).   Dle článku 7 tohoto nařízení nesmějí být informace o potravinách zavádějící.  V souladu s článkem 7 odst. 2 téhož nařízení musí být informace o potravině přesné, jasné a spotřebitelům snadno srozumitelné.

Dle čl. 78 odst. 1 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty, v platném znění (dále jen „nařízení č. 1308/2013“), se pro odvětví olivových olejů použijí definice, označení a obchodní názvy stanovené v příloze VII tohoto nařízení, přičemž dle ustanovení čl. 78 odst. 2 tohoto nařízení lze tyto definice, označení a obchodní názvy lze v Unii použít pro uvádění na trh pouze v případě produktu, který splňuje odpovídající požadavky stanovené v uvedené příloze. Dle přílohy VII, části VIII nařízení (EU) č. 1308/2013, je možno na maloobchodní úrovni prodávat pouze oleje uvedené v bodu 1 písm. a) a b) a v bodech 3 a 6, tedy:

  • Extra panenský olivový olej
  • Panenský olivový olej
  • Olivový olej – směs rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje
  • Olivový olej z pokrutin

Dle čl. 6 odst. 1 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/2104  , kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o obchodní normy pro olivový olej, a zrušuje nařízení Komise (EHS) č. 2568/91 a prováděcí nařízení Komise (EU) č. 29/2012 (dále jen „nařízení (EU) 2022/2104“) se „Popis olejů uvedených v čl. 1 písm. b)  považuje za jejich zákonný název ve smyslu čl. 2 odst. 2 písm. n) nařízení (EU) č. 1169/2011.“. Čl. 6  odst. 2 nařízení 2022/2104 pak určuje, jaké údaje musejí být u jednotlivých kategorií olejů na etiketách uvedeny.

Dle čl. 12 odst. 5, první pododstavec nařízení (EU) 2022/2104  je možné u směsí olivového oleje a jiných rostlinných olejů nahradit označení na etiketách podle  čl. 6 odst. 1 tohoto nařízení souslovím „olivový olej“. Druhý pododstavec čl.12 odst. 5 však k tomu stanoví: „V případě přítomnosti olivového oleje z pokrutin se však slova „olivový olej“ nahradí slovy „olivový olej z pokrutin“. Právní předpisy tedy samy odlišují, přinejmenším u směsí olejů určité nadřazené kategorie „olivový olej“ a „olivový olej z pokrutin“, čemuž by mělo odpovídat označení oleje na regálové etiketě.

Olivový olej z pokrutin je přitom nejlevnějším a nejméně kvalitním typem olejů získávaným z oliv – jde o olej získávaný z olivových pokrutin, které jsou zbytkem po procesu získávání kvalitnějších variant olivových olejů.

Na základě shora uvedeného lze uzavřít, že označení olivového oleje z pokrutin na regálové etiketě výrazem „olivový olej“ je zavádějící ve smyslu článku 7 odst. 1 písm. a) nařízení (EU) č. 1169/2011, pokud jde o charakteristiku potraviny   když se odkazuje na kategorii o vyšší kvalitě.

Užití částečně přeloženého (česko-anglického) výrazu „olivový olej pomace“ k označení olivového oleje z pokrutin na regálové etiketě může být pro běžného spotřebitele bez znalosti odborného anglického výrazu zavádějící ve smyslu článku 7 odst. 1 písm. a) nařízení (EU) č. 1169/2011 ohledně kategorie potravin. Spotřebitel se takto dozvídá přeloženou část označení („olivový olej“), odkazující na kvalitativně vyšší kategorií oleje, avšak smysl nepřeloženého zbytku označení („pomace“), který anglicky odkazuje na to, že se jedná o olivový olej z pokrutin, není běžnému spotřebiteli při výběru potraviny zřejmý. Navíc obchodní normy pro olivový olej a olivový olej z pokrutin, podle čl. 75 nařízení (EU) č. 1308/2013 (tedy nařízení (EU) 2022/2104) spolu s částí VIII přílohy VII tohoto nařízení přesně stanoví, že je na maloobchodní úrovni možno prodávat pouze tyto kategorie olejů, s tímto označením (výjimkou jsou pouze směsi olejů – viz výše):      

  • Extra panenský olivový olej
  • Panenský olivový olej
  • Olivový olej – směs rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje
  • Olivový olej z pokrutin


Protože se „olivový olej pomace“ mezi těmito označeními nenachází, nelze jím danou potravinu  pro českého spotřebitele označit.

Označení olivového oleje z pokrutin na regálové etiketě výrazem „olivový“, který je součástí jak výrazu „olivový olej“, tak „olivový olej z pokrutin“, bez dalšího neodkazuje na určitou kategorii oleje, a proto nelze dospět k závěru, že spotřebitele uvádí v omyl.

Aktualizováno: 31. 1. 2023