Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Sušenky nebezpečné pro alergiky staženy z obchodů

11. 07. 2012
 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila potravinu s neobvykle vysokým výskytem nedeklarovaných alergenů. Jedná se o cukrářský produkt Clue Classic - Sušenky s lískovými ořechy, karamelem, rozinkami a rýžovými křupínky v mléčné čokoládě, o hmotnosti 93 gramů, označené datem minimální trvanlivosti do 9. 2. 2013, výrobce: Jutrzenka Colian Sp. z o.o. ul. Zdojowa 1, 62-860 Opatówek, Polsko. Dovozce a distributor: FRAPE FOODS s.r.o., Toužim. 
Výrobek má na obalu uvedeno: může obsahovat stopové množství arašídů. Laboratorní analýzou odebraného vzorku však bylo prokázáno, že arašídy jsou v sušenkách přítomny v koncentraci přes 8 000 mg/kg, což o několik řádů překračuje tolerovatelné množství pro stopový výskyt. Arašídy jsou silný alergen a jeho nevědomé požití alergikem může vyvolat velmi závažné zdravotní komplikace.
V souladu s článkem 14 nařízení Evropské komise 178/2002 byla potravina označena za škodlivou pro zdraví a SZPI nařídila její stažení z obchodní sítě. Zejména do prodejen obchodního řetězce Hruška bylo distribuováno 7560 kusů potraviny, 1250 kusů bylo staženo, zbytek byl již prodán.
Dále inspekce zjistila stejný prohřešek u cukrářského výrobku Japs super, tyčinky překládané kakaovým krémem, o hmotnosti 300 g, označené dobou minimální trvanlivosti do 2. 4. 2013, výrobce: Fabryka Wyrobóv Cukierniczych JAGO Jan Gogolewski ZPCH, ul. Objazdowa 2, 85-882 Bydgoszcz, dovozce: Jiří Bluml, Přadlácká 63, 550 01 Broumov. Výrobek má na obalu uvedeno: může obsahovat stopové množství arašídů. Laboratorní analýzou odebraného vzorku však bylo prokázáno, že arašídy jsou v sušenkách přítomny v koncentraci přes 1 400 mg/kg, což více než o řád překračuje tolerovatelné množství pro stopový výskyt. Výrobek byl v obchodní síti zjištěn u jediného drobného prodejce, který jej odebral z prodejny společnosti Kaufland Sp.z o.o.Sp.k., Walbrzych v Polsku. Vzhledem k tomu, že produkt je označen mj. i údaji v českém jazyce, SZPI dále prověřuje, v jakém objemu se distribuce do ČR uskutečnila.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633