Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

SZPI se podílí na kampani proti padělkům a nelegálním léčivým přípravkům

22. 03. 2010
 
sukl2_468x60_proklik_opt.gif
Dnes byla v Praze zahájena informační kampaň „Nebezpečné léky“, která je zaměřená proti padělkům a nelegálním léčivým přípravkům a kterou organizuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Partnerem kampaně je také Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Cílem kampaně je varovat veřejnost před padělky léků či léčivými přípravky nelegálně uvedenými na trh. Vizuální stránku kampaně provází paní Hubená a pánové Silák a Stydlín, kteří jsou hlavními postavami krátkých spotů upozorňujících na rizika nákupu léčiv na Internetu a jejich nelegálních nabídek. Široké veřejnosti jsou určeny nové webové stránky www.nebezpecneleky.cz. Návštěvníci zde najdou pohromadě všechny potřebné informace: spoty, informační plakáty, manuál správného nakupování léků na internetu, nejčastější otázky a odpovědi, poslední zachycené padělky či nelegální přípravky a také ukázky kampaní z jiných evropských států.
Partnerem komunikační kampaně je také Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která s léky nemá nic společného jen zdánlivě. Dle zákona je SZPI kompetentní ke kontrole doplňků stravy, tj. kategorie potravin, která bývá veřejností s léky zaměňována. Výrobci nebo prodejci tento mylný dojem mnohdy záměrně posilují tím, že přisuzují doplňkům stravy léčebné a preventivní účinky, a to nejen v reklamě, k jejíž kontrole SZPI nemá kompetence, ale také na příbalových letácích a na vlastních obalech výrobků. SZPI již řešila také případy doplňků stravy, u nichž byla laboratorně potvrzena přítomnost farmakologicky účinných látek, které se používají k výrobě léků na lékařský předpis, ale v potravinách být samozřejmě nemohou. Například anabolické steroidy v doplňcích stravy pro sportovce nebo sildenafil a jeho analogy v doplňcích na podporu erekce. V některých případech byly takto detekovány látky dosud neprozkoumané, které nejsou používány ani farmaceutickými firmami. 
Obliba doplňků stravy neustále stoupá, o to více a razantněji bude SZPI postihovat ty výrobce, dovozce či prodejce, kteří využívají až zoufalství nemocných lidí a slibují jim nesplnitelné, případně ohrožují zdraví spotřebitelů tím, že do přípravků přidávají zakázané látky. Veřejnost také musí vědět, co má od doplňků očekávat: doplňky stravy neléčí, pouze se jimi obohacuje běžná strava o cenné živiny. Je třeba mít na paměti, že potraviny nejsou léky.“ řekl při příležitosti zahájení kampaně zastupující ústřední ředitel SZPI Martin Klanica.
Kampaň byla spuštěna dnešní odbornou konferencí „Léky, věc veřejná: Hrozba padělků“ v Senátu Parlamentu ČR. Této odborné konference se zúčastnili i zástupci dalších organizací, které tuto kampaň podporují. Jsou mezi nimi Národní protidrogová centrála, Celní správa ČR, Úřad průmyslového vlastnictví, zástupci asociací farmaceutického průmyslu, pacientské organizace, lékaři, lékárníci a další.

Související tiskové zprávy:

 

 

Zpracoval: Mgr. Martina Šmídtová - tisková mluvčí SZPI, tel.: +420-542426633