Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Potravinářská inspekce uloží další vysokou pokutu společnosti Ahold. Tentokrát za klamání spotřebitele a ztěžování výkonu státního dozoru.

29. 09. 2005
 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uloží další vysokou pokutu společnosti Ahold Czech Republic, a.s. za to, že prodávala různé druhy masných výrobků, na kterých byly buď dodatečně nalepeny etikety s jinými údaji o datu minimální trvanlivosti (DMT) než byly původně uvedeny na originálních obalech nebo nebyly uvedeny údaje o době použitelnosti (DP). Spotřebitel se tak mohl mylně domnívat, ze  doba trvanlivosti různých druhu salámů a paštik je delší až o několik měsíců. Společnost tak spotřebitele klamala.

V provozovně Hypernova v Čestlicích našli inspektoři SZPI čtyři typy balených masných výrobků, které byly označeny na originálním  obalu prošlým datem minimální trvanlivosti a na nové samolepce jiným údajem, kterým byla původní trvanlivost prodloužena o 2 – 4 měsíce. Na celé řadě dalších balených masných výrobků našli inspektoři stopy po stržené původní etiketě nebo po smazaném původním údaji o trvanlivosti výrobků a dolepené nové samolepce. Ahold tak nejen klamal spotřebitele, ale protože navíc ignoroval opakované výzvy SZPI  o vyjádření k takovým praktikám, ztížil tím i výkon státního dozoru

Při opakované kontrole provozovny Hypernova-Nové Butovice našli inspektoři SZPI dva druhy paštik, které byly označeny datem minimální trvanlivosti přesto, že takové výrobky musejí být označeny přísnějším údajem o době použitelnosti. Na rozdíl od DMT, kdy je možné potraviny za určitých podmínek i po jeho uplynutí dále prodávat, výrobky s prošlým DP se musejí ihned vyřadit z prodeje. Údaje na obalu byly navíc směsicí místy matoucích českých a slovenských slov, přičemž podle zákona o potravinách musejí být údaje určené českému spotřebiteli uvedeny srozumitelně a především v česky.  Kvůli stejnému nedostatku inspekce už jednou provozovně uložila opatření k nápravě, to však společnost nerespektovala.

V letošním roce to není poprvé, kdy inspektoři našli klamavé označení potravin v provozovnách společnosti Ahold. Počátkem roku zjistili v Hypernove na  Budějovicke ulici v Praze potraviny, které zaměstnanci prodejny sami nakrájeli a zabalili a pak opatřili   nepravdivými údaji o datu balení.

Inspekce zahájí se společností správní řízení a uloží vysokou pokutu, v níž se projeví nejen nalezené nedostatky, ale také přístup společnosti k řešení případu.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce