Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Díky okamžitému zásahu inspekce se ke spotřebiteli nedostal kontaminovaný zázvor

07. 01. 2005
 

Na základě hlášení Systému rychlého varování (Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF) stáhla Státní zemědělská a potravinářská inspekce z trhu celou dodávku mletého zázvoru, který pocházel z Nigérie a byl k nám dovezen z Nizozemí. Celá zásilka, která představovala pět set kilogramů tohoto koření baleného v 25kilových pytlích, stáhl dovozce po okamžitém zásahu inspekce z oběhu. Spotřebitele tak kontaminovaný zázvor nemohl ohrozit. Stažené koření bude vráceno zpět dodavateli do Nizozemí.

Zázvor obsahoval nepovolené množství aflatoxinů, které patří mezi nebezpečné látky, ohrožující lidské zdraví. Patří do skupiny tzv. mykotoxinů, které produkují některé plísně napadající především obiloviny, suché skořápkové plody, ale i jiné potraviny. Protože aflatoxiny je téměř nemožné z potravin odstranit, musí se kontaminované zboží likvidovat.

Kontrole aflatoxinů v potravinách věnuje mimořádnou pozornost Evropská komise. Proto jsou v tzv. vstupních místech do zemí EU ve zvýšené míře kontrolovány zásilky vybraných druhů suchých skořápkových plodů, jakými jsou např. pistácie z Íránu nebo Turecka, burské oříšky z Číny nebo Egypta, lískové oříšky z Turecka,  ale také např. sušené fíky z Turecka. V České republice je takové vstupní místo v Rudné u Prahy, kde inspektoři SZPI odebírají vzorky pro kontrolu obsahu aflatoxinů. Nevyhovující zásilky, které obsahují nadlimitní množství aflatoxinů, se musejí buď zlikvidovat nebo se reexportují. Evropská komise připravuje zpřísnění podmínek pro dovoz pistácií pocházejících z Íránu právě kvůli vysokému počtu zadržených kontaminovaných zásilek. Cílem tohoto opatření je zlepšení současného stavu.

SZPI nekontroluje obsah aflatoxinů jen při dovozu vybraných komodit. V rámci průběžného  monitoringu cizorodých látek odebírá vzorky pro analýzy na tuto nebezpečnou látku v průběhu celého roku také na vnitřním trhu České republiky. Jen od 1. května do konce loňského roku inspekce ve svých laboratořích analyzovala 183 vzorků potravin, z nichž 25 nebylo propuštěno na český a tedy ani unijní trh anebo muselo být okamžitě z trhu staženo.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce