Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nemůže a nebude postupovat podle novely zákona o víně

31. 07. 2006
 
zakon.jpg hrozen.jpg Od 1. července letošního roku nabyla účinnosti novela zákona o víně (Zákon č. 215/2006 Sb.). Tato novela je v některých konkrétních částech v přímém rozporu s nařízeními ES. Státní zemědělská a potravinářská (SZPI) proto nebude tyto části novely zákona při kontrole využívat a bude se řídit výhradně  komunitárním právem. Ačkoli SZPI na tento nesoulad již upozorňovala, objevují se především v odborném tisku naprosto zavádějící informace, které jsou v rozporu se skutečností a producenty vína pouze matou.

Do novely vinařského zákona byla v rozporu s příslušnými nařízeními ES včleněna část, která zavádí pojem „malovinař“ a jeho oprávnění a dále podmínky, za kterých je možné na etiketách vín uvádět obec a viniční trať, kde byly hrozny vypěstovány.  Pro tzv. „malovinaře“ stanovuje novela jiné podmínky než je přípustné. Cílem zřejmě bylo osvobodit menší producenty, kteří ročně vyrobí maximálně  2 tisíce litrů vína od povinnosti vést evidenční knihy a zasílat příslušná prohlášení, ačkoli mohou celou produkci bez jakéhokoli omezení uvést na trh.

Příslušný předpis ES však od těchto povinnosti osvobozuje ty vinaře, kteří pěstují vinnou révu na ploše do 10 arů nebo vyprodukují nejvýše 1 tisíc litrů vína a především toto víno neuvádějí na trh, ale prodávají ho k přímé spotřebě ve sklepě. Jde hlavně o výrobce vína, kteří vlastní sklepy podél rozvíjejících se vinařských stezek. Evropská unie vidí takové malé vinaře jako ty, jejichž činnost je tradičně spojena s krajinou, v níž žijí. Proto na ně neklade téměř žádné administrativní nároky, protože jejich činnost neovlivňuje jinak přísně regulovaný a chráněný celoevropský trh s vínem. Stejné podmínky proto mají i malí moravští a čeští vinaři, kteří jsou podle evropských nařízení povinni pouze jedenkrát za rok poslat jedno, případně dvě prohlášení Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému. Samozřejmě pouze v případě, že splňují popsané podmínky.

Novela zákona o víně se rovněž snaží změkčit pravidla pro označování etiket vín údajem o obci a viniční trati, kde byla réva vypěstována. Podle evropských nařízení je v takovém případě nezbytné, aby sto procent hroznů skutečně z této obce a trati pocházelo. Novela zákona naopak připouští, aby tento původ mělo pouze 85% produkce, zbytek může být přimíchán z hroznů pocházejících z jiných vinic. Toto ustanovení je rovněž v rozporu s nařízeními ES.

Nařízení Evropských společenství patří mezi tzv. přímo aplikovatelné předpisy, které není možné nijak upravovat nebo měnit národními zákony nebo vyhláškami. Komunitární právo, jehož součástí jsou i nařízení, je vnitrostátnímu právu nadřazeno a musí být používáno přednostně. Ani v případě zákona o víně není možné postupovat jinak. Státní zemědělská a potravinářská inspekce proto bude postupovat v souladu s příslušnými nařízeními ES, které řeší problematiku vinohradnictví a vinařství.

Bližší podrobnosti najdete na webových stránkách SZPI  www.szpi.gov.cz v odkazu Víno.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce