Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Inspekce doporučuje obezřetnost při nákupu doplňků stravy

05. 03. 2008
 

Doplňky stravy jsou čím dál tím populárnější. Mezi spotřebiteli však panuje mnoho mýtů o jejich bezpečnosti a účinnosti. Doplňky jsou mnohými spotřebiteli zaměňovány za léky. Někteří výrobci tento omyl ještě podporují, když na výrobcích nebo v reklamě na ně slibují někdy až zázračné účinky – například léčení astmatu a lupénky, snížení rizika vzniku srdečních chorob, předcházení vzniku rakoviny, odstranění vedlejších projevů chemoterapie nebo dokonce zpomalení růstu nádorů. Doplňky stravy se však od ostatních potravin odlišují pouze vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním (výživovým) či fyziologickým účinkem. Cílem jejich konzumace je doplnění běžné stravy na úroveň příznivě ovlivňující zdravotní stav konzumenta. Některé doplňky stravy tedy mohou mít příznivé účinky, žádný zdravotní problém ale nikdy zcela nevyřeší. Doplňky stravy neléčí.
 
Rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy je také v podmínkách, které musí splnit, než jsou uvedeny na trh. Zatímco léky musí před schválením, které provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv, projít časově a finančně náročnými klinickými studiemi, v nichž se posuzuje indikace, kontraindikace, kvalita i dávkování pro jednotlivé věkové skupiny obyvatelstva, doplňky stravy jsou ministerstvem zdravotnictví pouze notifikovány. Pokud obsahují vitaminy a minerální látky povolené příslušnou vyhláškou (č. 446/2004 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin potravními doplňky), stačí před uvedením na trh zaslat na ministerstvo text české etikety výrobku. Pokud obsahují i jiné látky, vyžaduje si ministerstvo odborný posudek Státního zdravotního ústavu. Ten však posuzuje pouze bezpečnost složek doplňku, nikoliv jejich účinnost.  Ani tehdy se však nezjišťuje, zda výrobek neobsahuje ještě jiné látky, než deklaruje, či zda je jich tam skutečně tolik, kolik je uvedeno na obale.
 
Inspekce proto doporučuje spotřebitelům obezřetnost při nákupu doplňků stravy. Není dobré věřit všemu, co výrobky slibují.  Pokud už si lidé chtějí nějaký doplněk koupit, pak je to rozhodně bezpečnější v kamenných obchodech než na internetu nebo na nějaké předváděcí akci. Před nákupem by si kupující měl dobře prostudovat etiketu, v případě nejistoty se poradit s lékařem nebo s výživovým specialistou. Také je dobré mít neustále na paměti, že doplňky stravy nenahradí zdravý životní styl. 
 
Z výše uvedených důvodů věnuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce doplňkům stravy zvýšenou pozornost. V minulém roce provedla hned několik kontrol, které se na ně tematicky zaměřovaly. Poslední z nich, která skončila na konci prosince, mimo jiné odhalila, že velké množství doplňků obsahuje méně účinných látek, než deklarují na obale, popř. je neobsahují vůbec. Laboratorní rozbory to potvrdily u 32 % odebraných vzorků.
 
Od nového roku pak inspekce zakázala prodej již dalších šesti doplňků stravy. Mezi nimi i doplňku stravy pro sportovce, který obsahoval dva anabolické steroidy, jeden přitom v obrovském množství. Oba anabolické steroidy jsou také uvedeny na Seznamu zakázaných látek a metod dopingu pro rok 2008. Protože se jedná o extrémně nebezpečný výrobek, vytvořila inspekce tříčlennou komisi, která bude přímo ve spalovně dohlížet na likvidaci celé šarže.
 
Více aktuálních výsledků najdete v příloze této tiskové zprávy.

Výrobek 

Výrobce/distributor

 Původ

Důvod zákazu uvádění do oběhu

Jednotka

Opatření

San ATTITUDE Redam spol. s .r.o., Koupelky 16, 79817 Smržice USA

Obsah zakázaných anabolických steroidů: dehydroandrostenedion – 0,63 g; androstendion (androst-4-en-3,17-dion) – 5,46 g.

g/kg

Do ČR dovezena pouze jedna šarže, u ní byla nařízena likvidace.

Barny´s ŽEN ŠEN  Biopol GN s.r.o., Korunní 129, 130 00 Praha 3  USA  Průkaz ozáření (doplňky stravy nesmí být ozářeny)    Zákaz uvádění do oběhu týkající se šarže s označením LOT77682.
CELL GUARD  STARLIFE s.r.o., Husovo náměstí 1702, 25301 Hostivice  USA Nevyhověl deklaraci na obale  - deklarováno 3,6 mg vitaminu A, ve skutečnosti ve výrobku nebyl žádný vitamin A (jen stopové množství)  mg/ 1kapsli Do ČR dovezena pouze jedna šarže, na kterou byl vydán zákaz uvádění do oběhu.
DietLine Sport Protein Whey GOLD citrón Dr. Staněk spol. s r.o., Nad Schody 271, 155 00 Praha 5 ČR Nevyhověl deklaraci na obale – deklarováno 75g bílkovin, 6 g sacharidů, 6 g tuků. Ve skutečnosti bílkoviny 70g, sacharidy 17,1 g a tuky 2,4 g. g/100g Zákaz uvádění do oběhu týkající se šarže s označením 1220.
FITCO AMINO 5600 Power tabs FITCO s.r.o, Praha  USA Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 75 g bílkovin. Ve skutečnosti 58,1 g. Dále deklaroval 0 g sacharidů a tuků. Skutečnost: sacharidy (27g) a tuky (3,2g).  g/100g Výrobce již výrobek přeznačil, zákaz uvádění do oběhu byl zrušen.
OS-CAL tablety, výživa kostí  EUROCAT, spol. s r.o., Kříženeckého nám. 5/322. Praha 5  Špa nělsko  Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 53 mg hořčíku. Ve skutečnosti 126 mg. mg/100g Výrobce již výrobek přeznačil, zákaz uvádění do oběhu byl zrušen.
PENCO Mineral Drink + 10 vitamins  PENCO spol. s r.o., nám. Krále Jiřího z Poděbrad 64, 252 30 Řevnice  ČR  Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 2,0 mg železa. Skutečný obsah 1,10 mg.  mg/100g Výrobce již výrobek přeznačil, zákaz uvádění do oběhu byl zrušen.
PM Multivit BASIC forte  PURUS - MEDA, s.r.o., Palackého 174, 61200 Brno  ČR  Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 1,60 mg vitaminu B2. Skutečný obsah 0,85 mg.  mg/1tabl. Výrobce již výrobek přeznačil, zákaz uvádění do oběhu byl zrušen.
PM PROPOLIS Echinacea 50C  PURUS - MEDA, s.r.o., Palackého 174, 61200 Brno ČR  Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarovaná energetická hodnota 377, 4 kJ. Skutečná hodnota >1040,3 kJ.  kJ/100g Výrobce již výrobek přeznačil, zákaz uvádění do oběhu byl zrušen.
Rybí olej 1000 mg EPA DHA  MedPharma, spol. s r.o., Křiby 292, 66417 Tetčice ČR Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 1,53g bílkovin; 21,69g sacharidů a 74,68g tuků. Skutečný obsah: bílkoviny 18,2g; sacharidy 5,5g; tuky 72,8g. g/100g Výrobce již výrobek přeznačil, zákaz uvádění do oběhu byl zrušen.
Ultradiet shake Jahoda, doplněk stravy AMINOSTAR s.r.o., Ohrazenice 188, 511 01 Turnov  ČR Nevyhověl deklaraci na obale. Deklarováno 6 mg hořčíku, ve skutečnosti 54,8 mg. Deklarováno 16 mg vápníku, ve skutečnosti 340 mg.  mg/100g Zákaz uvádění do oběhu týkající se šarže s označením 070629.

Zpracoval: Mgr. Martina Šmídtová - tisková mluvčí SZPI, tel.: +420-542426633