Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Zákony a „normy“ pro potraviny

28. 06. 2022
 

Potraviny na trhu České republiky musí splňovat velké množství parametrů, které jsou stanoveny řadou předpisů (kupříkladu nařízení EU, zákony a vyhlášky České republiky). Široce rozšířenou představou české veřejnosti je, že se na potraviny v České republice v současnosti nevztahují žádné „normy“, tak jak tomu bylo kdysi před rokem 1989.

Tzv. Československé státní normy (ČSN) se týkaly od roku 1964 výrobců potravin v Československé republice. V roce 1992 byla jejich platnost zrušena. Následovalo tedy období určitého rozvolnění, kterého výrobci více či méně využili. Jedním z důvodů úprav složení výrobci byla také možnost konkurovat relativně levným potravinám z dovozu a tím vyjít vstříc spotřebitelům, kteří žádali levné zboží.

Tato situace nebyla z hlediska udržení kvality potravin samozřejmě dlouhodobě udržitelná a proto české zákonodárství, i na základě tlaku českých dozorových organizací, přistoupilo k opětovnému nastolení přesných parametrů pro výrobce a další obchodníky s potravinami. Od konce roku 1997 tak začaly vznikat tzv. komoditní vyhlášky, které se týkaly vždy určité skupiny potravin, tedy „komodit“, a pro ně znovu stanovily požadavky např. na výrobu, fyzikální parametry, složení, označování a skladování.

Postupem času jsou tyto „komoditní vyhlášky“ (neboli prováděcí předpisy k zákonu č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích) dále aktualizovány, případně jsou nahrazovány zcela novými vyhláškami. Vybrané, v současnosti účinné komoditní vyhlášky (k 21. 02. 2022) jsou uvedeny níže:

  • Vyhláška č. 18/2020 Sb. o požadavcích na mlýnské obilné výrobky, těstoviny, pekařské výrobky a cukrářské výrobky a těsta.
  • Vyhláška č. 69/2016 Sb., o požadavcích na maso, masné výrobky, produkty rybolovu a akvakultury a výrobky z nich, vejce a výrobky z nich.
  • Vyhláška č. 397/2016 Sb., o požadavcích na mléko a mléčné výrobky, mražené krémy a jedlé tuky a oleje.
  • Vyhláška č. 275/2004 Sb., o požadavcích na jakost a zdravotní nezávadnost balených vod a o způsobu jejich úpravy.
  • Vyhláška č. 397/2021 Sb. o požadavcích na konzervované ovoce a konzervovanou zeleninu, skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich a banány.
  • Vyhláška č. 76/2003 Sb., kterou se stanoví požadavky pro přírodní sladidla, med, cukrovinky, kakaový prášek a směsi kakaa s cukrem, čokoládu a čokoládové bonbony.
  • Vyhláška č. 366/2005 Sb., o požadavcích vztahujících se na některé zmrazené potraviny.
  • Vyhláška č. 248/2018 Sb., o požadavcích na nápoje, kvasný ocet a droždí (pozn. určena pro nealkoholické nápoje a koncentráty k přípravě nealk. nápojů, ovocná vína, ostatní vína a medovinu, pivo, konzumní líh, lihoviny a ostatní alkoholické nápoje, kvasný ocet a droždí).
  • Vyhláška č. 398/2016 Sb., o požadavcích na koření, jedlou sůl, dehydratované výrobky, ochucovadla, studené omáčky, dresinky a hořčici.
  • Vyhláška č. 88/2017 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o vinohradnictví a vinařství.
  • Vyhláška č. 58/2018 Sb., o doplňcích stravy a složení potravin.

Dále byl v České republice vytvořen systém Českých cechovních norem. Česká cechovní norma by měla být normou, která stanoví kvalitativní parametry potraviny, pro níž byla zpracována a z níž vyplývají nadstandardní parametry, kterými se daná potravina liší od jiných srovnatelných potravin uváděných na trh. Česká cechovní norma rovněž obsahuje povinné složky, přípustné a nepřípustné složky, technologický postup výroby a senzorické parametry. Pokud je tedy potravina označena na obale odkazem na příslušnou Českou cechovní normu, měla by splňovat požadavky v této normě stanovené.

Kromě českých parametrů je pak dále nezbytné splňovat požadavky stanovené i na úrovni Evropské unie, které se týkají všech potravin, jak v Unii vyrobených, tak dovezených do Evropské unie. Jsou jimi mimo jiné limity pro cizorodé látky v potravinách (např. kontaminanty, tedy těžké kovy, mykotoxiny, dusičnany, PCB, aj., jež mají stanoveny maximální limity v nařízení (ES) č. 1881/2006), pesticidy (jejichž rezidua mají stanoveny maximální limity v nařízení (ES) č. 396/2005), požadavky na mikrobiologii (limity jsou stanoveny v nařízení (ES) č. 2073/2005) a přídatné látky (tzv. éčka) (limity jsou stanoveny v nařízení (ES) č. 1333/2008). Limity stanovené Evropskou unií jsou jedny z nejpřísnějších na světě.

Máte-li dotazy k daným tématům, můžete se obrátit na Oddělení komunikace Ústředního inspektorátu SZPI: info@szpi.gov.cz, tel. 542 426 625 (Po a St 8:00 až 15:30).