Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Výrobci potravin už druhý rok nepotřebují “prohlášení o shodě“

05. 08. 2002
 

Je s podivem, jak málo jsou výrobci, ale také provozovatelé nejrůznějších prodejních sítí i organizátoři akcí, které mohou s prodejem nebo distribucí potravin souviset, informováni o současné platné legislativě. Inspekce se neustále setkává s žádostmi některých výrobců potravin o vystavení tzv. “prohlášení o shodě” s tím, že bez něj nemohou potraviny vyrábět nebo že je vyžadují jejich odběratelé. Obávají se, že je při kontrole budou muset předkládat inspektorům České zemědělské a potravinářské inspekce.

Už k 1.1.2000 - v souvislosti s novelou zákona č.110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích - však bylo změněno ustanovení paragrafu 3 tohoto zákona. Proto se ke stejnému datu nevymahatelnou stala také prováděcí vyhláška MZe č.220/1998 Sb., o způsobu a rozsahu posuzování shody potravin…, která byla poté k 1.1.2002 definitivně zrušena. Nejen pro výrobce, ale de jure pro všechny, kdo uvádějí v České republice na trh potraviny, tak zanikla povinnost opatřit své výrobky “prohlášením o shodě”. Není tedy možné je ze zákona vymáhat.

Současná legislativa – a tak tomu je i v zemích EU – je nastavena tak, že každý, kdo potraviny uvádí do oběhu, je zodpovědný za jejich zdravotní nezávadnost, odpovídající jakost, řádné označení, a tak dále, tak, jak to předepisují příslušné zákony a vyhlášky. Nejdůležitějším právním předpisem je v této souvislosti již citovaný zákona č.110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích, v platném znění, a pochopitelně navazující prováděcí předpisy.

Z hlediska kontroly inspekce je tedy naprosto nepodstatné jaké a kolik certifikátů kontrolovaná osoba na příslušné zboží vlastní. V okamžiku, kdy uvádí do oběhu zdravotně závadnou potravinu nebo nedodržuje některý z příslušných předpisů, je za tuto skutečnost zodpovědný.

Pokud takový doklad odběratelé od výrobců požadují, pak je možné o jeho vystavení požádat např.některou z komerčních akreditovaných laboratoří. Takové certifikáty však mohou být použity výhradně v rámci obchodně – právních vztahů a nikoli jako doklad předkládaný při kontrole. Výjimkou jsou certifikáty vystavované Českou zemědělskou a potravinářskou inspekcí pro vývoz čerstvého ovoce a zeleniny do zemí EU, certifikáty týkající se dovozu a vývozu vína a exportu potravin do Ruska.

Inspekce se snaží napomáhat ke zlepšení právního vědomí těch, kdo v oblasti potravin podnikají. Proto na svých webových stránkách uveřejňuje platná a plná znění zákonů a vyhlášek, které se potravinového práva týkají.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce