Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

SZPI dále zjišťuje zneužívání virové epidemie některými prodejci doplňků stravy na internetu vč. sociálních sítí a videí na YouTube

08. 04. 2020
 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) stále zjišťuje další případy zneužívání obav veřejnosti v souvislosti s šířením onemocnění COVID-19 některými prodejci doplňků stravy. Aktuálně inspektoři SZPI zjistili při prodeji a propagaci doplňků stravy a dalších potravin, že někteří prodejci používají zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení a to právě uváděním údajných účinků proti koronaviru. Jde o reklamu na internetu prostřednictvím sociální sítě Facebook, videí na YouTube a webových stránek, kde dochází k propagaci za použití nepřípustných tvrzení:

 1. Internetový prodej a reklama na stránce essens.cz a reklama ve videu na YouTube (video s názvem: PharmDr. MILAN KRAJÍČEK DOPORUČUJE ESSENS MONOLAURIN PREMIUM) na doplněk stravy ESSENS MONOLAURIN PREMIUM za použití zakázaných léčebných tvrzení: „Má prokázané antibakteriální, antimikrobiální a především antivirové účinky.“, „Studie dokazují, že monolaurin napadá ochranný obal virů, čímž dochází k jejich rozpadu.“. Kontrolovanou osobou je společnost: ESSENS NETWORKING s.r.o.
   
 2. Internetový prodej na stránce greenlion.cz, kde kontrolovaná osoba nabízela mj. doplněk stravy ELIXÍR CRYSTAL 160 g, 400g a 950g za použití zakázaných léčebných tvrzení: „likviduje i čínské korona viry“; „Tato procedůra se provádí buď preventivně nebo léčebně“; „Tato léčivá antivirová metoda svým účinným léčivým složením spolehlivě likviduje všechny nemoci horních cest dýchacích tím, že odstraňuje původce nemocí, kterými jsou všechny viry a bakterie (tedy likviduje i čínské korona viry a brání i například nákaze žloutenky)“. Kontrolovanou osobou je společnost: INVEST DEVELOPMENT CORPORATION, spol. s r.o.
   
 3. Internetový prodej na stránce ahome.cz a reklama na facebookovém profilu AHome, kde kontrolovaná osoba mj. nabízela lahvové víno s názvem „Korona antivirus“, který sám představuje zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost: Hauseli s.r.o.
   
 4. Internetový prodej na stránce centralnilekarna.cz, kde kontrolovaná osoba nabízela doplněk stravy pod názvem „Trio B vitamínů v souboji s koronavirem“, a to za použití zakázaných léčebných tvrzení, mj. „Při ochraně proti COVID-19 je Trio B užitečné v každém věku. Darujte ho zejména seniorům, které máte rádi.“. Kontrolovanou osobou je společnost: LÉKÁRNA NA NÁMĚSTÍ BEROUN s.r.o.
   
 5. Reklama na doplňky stravy značky InPharm ve videu na YouTube s názvem „Jak posílit imunitu před koronavirovyými a jinými virovými infekcemi". Ve videu jsou mj. použita následující tvrzení: „kolostrum obsahuje například Imunoglobuliny IgG. To jsou ty, které máme velmi rádi, které působí proti respiračním virům a infekcím, ale také proti střevním virům a infekcím“ a „skvělá podpora prevence, podpora imunity proti nejen koronavirové infekci“. Kontrolovanou osobou je společnost EDUKAFARM, s.r.o.
   
 6. Reklama na webových stránkách lifefood.cz v článku „Zvyšte svoji obranu před viry s těmito Lifefood proukty“ a na facebookovém profilu společnosti v příspěvku „CHLORELLA PROTI VURŮM“, dále obsahující informace pod názvem „koronatipy…“. Kontrolovanou osobou je společnost Lifefood Czech Republic s.r.o.
   
 7. Reklama na webových stránkách viaelite.cz v článku s názvem „Posilte imunitu včas! Toto je maximální prevence proti koronaviru i chřipce“, který mj. obsahuje tvrzení „Colostrum chrání tělo před viry i mnoha onemocněními“. Kontrolovanou osobou je společnost Via Elite s.r.o.

Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb.

SZPI důrazně upozorňuje spotřebitele i kontrolované osoby, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům.

S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Inspektoři SZPI aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále.

O obdobných zjištěních SZPI informovala již v TZ ze dne 27. 3. 2020 a 19. 3. 2020.


Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633