Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zahájila pracovní část nového česko-nizozemského projektu

16. 01. 2006
 

Pracovním setkáním v Brně dnes zahájila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) mezinárodní projekt „Posílení systému úřední kontroly potravin neživočišného původu pocházejících ze třetích zemí“ (OFFCOS). Partnerem SZPI je nizozemský Úřad pro bezpečnost potravin a zboží (Voedsel en Waren Autoriteit – VWA).

Cílem projektu je podpora a zvýšení efektivity kontrol potravinářské inspekce, které se týkají potravin pocházejících ze třetích zemí. Prostřednictvím odborných seminářů, pracovních workshopů a zahraničních stáží v Holandsku, Velké Británii a Francii načerpají inspektoři a další zaměstnanci SZPI nové informace a praktické zkušenosti, které mohou ihned uplatnit v praxi. Projekt OFFCOS byl oficiálně zahájen 30. listopadu loňského roku a potrvá do konce letošního května. Finanční objem projektu, který je součástí programu Phare-Transition Facility, představuje  více než 100 tisíc EUR.

Evropská komise (EK) věnuje zvýšenou pozornost vybraným komoditám pocházejícím ze třetích zemí, které by mohly pro evropského spotřebitele znamenat větší riziko. Proto také práce dozorových úřadů členských zemí má v této oblasti náročnější režim. Příkladem je dovoz suchých skořápkových plodů, mezi které patří např. pistácie, podzemnice olejná nebo lískové oříšky, nebo některých sušených plodů, jako jsou rozinky, datle či fíky. Tyto plody mohou obsahovat mykotoxiny nebezpečné pro lidské zdraví. Na základě rozhodnutí EK jsou proto  tyto komodity pocházející z určených zemí velmi přísně kontrolovány ve všech vstupních místech EU. V České republice je tímto vstupním místem pracoviště Celního úřadu v Rudné u Prahy, kde inspektoři SZPI odebírají vzorky ze všech sledovaných zásilek. Pokud inspekce prokáže jejich nebezpečnost, nejsou propouštěny na český a tedy ani evropský trh.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce čerpá z finančních zdrojů EU úspěšně už deset let, a to především prostřednictvím fondů nevratné pomoci Phare, z nichž se jí podařilo získat celkem 3,25 milionů EUR. Další prostředky čerpá v rámci probíhajícího projektu INTERREG IIIA a ještě letos získá finanční podporu při realizaci vzdělávacího projektu COSTRA.  Získané peníze jsou využívány zejména pro vybavení inspekce laboratorními přístroji, výpočetní technikou, pro odborné vzdělávání a proškolování zaměstnanců, vytvoření společného informačního systému českých dozorových úřadů a také pro zavedení systému managementu jakosti v SZPI.

Foto 01 až 05: Inspektoři SZPI odebírají z každé zásilky např.pistácií z Íránu nebo lískových oříšků z Turecka tři vzorky po deseti kilogramech.. Ty se musejí nejprve homogenizovat a poté v nich odborníci laboratoří Inspektorátu SZPI v Praze měří obsah aflatoxinů. Pokud je překročen povolený limit, nemůže být zásilka propuštěna do oběhu.

Foto 06 až 10: Pracovního zahájení s briefingem pro novináře se zúčatnili zástupci Královské nizozemské ambasády v ČR, nizozemského Úřadu pro potraviny a zboží a Státní zemědělské a potravinářské inspekce.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce