Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontroluje rané i pozdní brambory průběžně

14. 05. 2003
 
brambory.jpg Informace, poskytnuté v posledních dnech veřejnosti Ústředním bramborářským svazem o údajně nedostatečné kontrole raných konzumních brambor nejsou zcela objektivní. Tvrzení, že „stát ... je odkázán na kapacitně omezené služby laboratoře ve Vídni“, a že není „ pro letošek zabezpečena účinná ochranu trhu před prodejem odrůdově nejednotných partií konzumních brambor“ není zcela přesné a pravdivé.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce věnuje kontrole tuzemských a zejména dovezených brambor již řadu let značnou pozornost, a to nejen z hlediska dodržování požadavků na jejich zdravotní nezávadnost, jakost nebo řádné označování, ale také s ohledem na druhovou pravost raných i pozdních konzumních brambor.

Podle platných právních předpisů mohou mít konzumní brambory uváděné na trh v České republice maximálně 2% příměsí hlíz jiné odrůdy než je deklarováno. Druhová pravost brambor se zjišťuje tzv. metodou elektroforézy bílkovin, kterou v České republice používají laboratoře Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě a Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni, kde byly v minulých letech analyzovány také vzorky odebrané Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí.

Od 1.1.2003 však již tyto laboratoře nevyhovují akreditačním podmínkám ČSN ISO 17025, a proto SZPI vybrala pro  analýzu vzorků odebraných v letošním roce odpovídající laboratoř ve Vídni. Rozhodující byla nejen požadovaná akreditace laboratoře a metody, ale také přiměřené náklady, které jsou shodné s náklady vynaloženými v loňském roce na analýzy brambor v tuzemsku.

Na základě zkušeností z předchozích let inspekce kontroluje druhovou jednotnost přednostně u brambor pocházejících z okolních zemí, u nichž rozbory prokazovaly nepřípustně vysoké procento příměsí jiných odrůd mnohem častěji než u brambor tuzemských. 

V roce 2002 proto přibližně každá pátá kontrolovaná šarže raných brambor pocházela z dovozu. Z 92 vzorků dovezených raných brambor nevyhovělo požadavkům na druhovou jednotnost 31 vzorků (tj. 34%). Pro srovnání: ze 20 odebraných vzorků tuzemských brambor nevyhověly pouze 2 (tj.10%).

V letošním roce SZPI již odebírá a celkově odebere stejný počet (tj. 90) vzorků raných brambor z dovozu, které budou na druhovou pravost analyzovány vídeňskou laboratoří. Obavy Ústředního bramborářského svazu „že tohoto stavu nyní zneužijí hlavně dovozci raných brambor a navalí na tuzemský trh laciné nekvalitní zboží“, proto nejsou zcela namístě.

Navíc inspekce plánuje ještě v letošním roce nákup vlastního laboratorního zařízení na elektroforézu bílkovin.

Při kontrole brambor dovezených ze zahraničí spolupracuje SZPI úzce se Státní rostlinolékařskou službou. Na základě informací o výsledcích fytosanitární kontroly  inspekce kontroluje zásilky brambor podezřelých z možného porušení příslušných předpisů – týká se to především odrůdové pravosti brambor a obsahu reziduí pesticidů.

Pro celkové dokreslení situace – SZPI vloni zkontrolovala celkem 1304 šarží konzumních brambor, z nichž 330  (tj.25%) neodpovídalo některému z předepsaným požadavků. Z tohoto počtu bylo 1043 šarží tuzemských (nevyhovělo 249, tj. 24%) a 261 šarží dovezených (nevyhovělo 81, tj. 31%).

Inspekce hodlá i v tomto roce kontrolovat brambory průběžně a se stejnou intenzitou


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce