Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Sezóna burčáku začala, inspekce už řeší stížnosti

22. 08. 2005
 
burcak.jpg I když se letos sezóna prodeje burčáku o několik týdnů opozdila, začínají se v  těchto dnech spotřebitelé i inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) setkávat s narůstajícím počtem stánkařů a příležitostných prodejců tohoto nápoje podél silnic. Přesto, že se burčák prodává pouze několik dnů, už nyní přicházejí od spotřebitelů podněty ke kontrole zvláště z Brněnska, které se týkají především kvality.

Burčák (částečně zkvašený hroznový mošt) je definován jako produkt získaný kvašením hroznového moštu se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 1% a nižším než 3/5 celkového obsahu alkoholu.Není možné jej vyrábět z jiného druhu ovoce a je zakázáno do něj přidávat vodu.

Od loňského roku došlo k některým změnám právních předpisů, které se týkají uvádění tohoto specificky českého nápoje do oběhu. Je to především jeho označení. Předpisy ES sice znají a definují pojem „částečně zkvašený hroznový mošt“, neznají však pojem „burčák“, který je součástí výhradně českých právních předpisů. Pro naše podnikatele a spotřebitele z toho plyne, že jako „burčák“ je možné označovat pouze nápoj, který byl vyroben výhradně z tuzemských hroznů. Byly–li pro jeho výrobu použity hrozny z dovozu, pak je povoleno označení „částečně zkvašený hroznový mošt“. Pro zajímavost – dovážet hrozny do EU z třetích zemí pro výrobu vína (a burčáku) je zcela zakázáno.

Spotřebitel má také od loňska právo znát výrobce nabízeného moku. Tento povinný údaj je důležité také pro tzv. vysledovatelnost původu nabízeného výrobku. Proto musí být uveden na každém stánku nebo jiném prodejním místě. Vloni inspekce zaznamenala několik pokusů o falšování tohoto údaje, kdy prodejci uváděli neexistující firmy včetně fiktivních identifikačních čísel. Všechny tyto pokusy skončily uložením citelné pokuty.

Inspektoři SZPI stejně jako v předchozích letech začínají průběžně prodejce burčáku kontrolovat. Zaměří se především na kontrolu správného označování  a klamání spotřebitele. Budou odebírat vzorky, z nichž je možné zjistit, zda nabízený produkt je skutečně burčák podle předepsaného obsahu alkoholu a především, zda do něj nebyla dodána nepovolená tzv. exogenní voda – lidově řečeno, zda ho výrobce nebo prodejce „nekřtil“.

Podle Zákona o víně je možné burčák (částečně zkvašený hroznový mošt) nabízet k prodeji od 1.srpna do 30. listopadu.
Spotřebitel-laik jen velmi těžko pozná, jestli u stánku „výhodně“ nakoupený nápoj je nebo není burčák. Inspekce proto doporučuje kupovat burčák pokud možno přímo u výrobců nebo ve vinotékách.

Výsledky kontrol burčáku z minulých let jsou publikovány na webových stránkách inspekce www.szpi.gov.cz v odkazu Tiskové zprávy.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce