Květná 15, 603 00 Brno, epodatelna

ID datové schránky: avraiqg
IČO: 75014149, DIČ: CZ75014149
Prohlášení o přístupnosti | Zásady ochrany soukromí
Lze mražené potraviny označit výrazem „čerstvá sklizeň“?
Může se jednat např. o hluboce zmrazenou kukuřici.
Nad slovy Kukuřice sladká je uveden výraz „čerstvá sklizeň“. Výrobce argumentuje skutečností, že je kukuřice zpracována do několika málo hodin po sklizni. Tvrdí, že výrazem „čerstvá sklizeň“ tuto skutečnost zdůrazňuje.
Článek 7 nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům (dále jen „nařízení (EU) č. 1169/2011“) stanoví, že informace o potravinách nesmějí být zavádějící, zejména pokud jde o charakteristiky potraviny a zvláště o její povahu, totožnost, vlastnosti, složení, množství, trvanlivost, zemi původu nebo místo provenience, způsob výroby nebo získání.
Z § 2 odst. 1 písm. a) vyhlášky č. 417/2016 Sb., o některých způsobech označování potravin (dále jen „vyhláška č. 417/2016 Sb.“) vyplývá, že „Informace o potravinách neobsahují zavádějící údaje ve smyslu čl. 7 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011, ze kterých při zohlednění způsobu, jakým je potravina prezentována spotřebiteli, zejména vyplývá, že potravina nebo její složka je „vhodná pro děti“, „domácí“, „čerstvá“, „živá“, „čistá“, „přírodní“ nebo „pravá““. Dle § 2 odst. 4 písm. b) téže vyhlášky se údaj uvedený v § 2 odst. 1 písm. a) za zavádějící nepovažuje, pokud je součástí popisné informace, a prvků, vztahujících se ke způsobu prezentace potraviny jako celku, která jeho použití prokazatelně odůvodňuje a neuvádí spotřebitele v omyl.
V daném případě je výraz „Čerstvá sklizeň“ součástí označení potraviny a je umístěn na přední straně obalu potraviny, přímo nad názvem, pod kterým je potravina uváděna na trh, takže na první pohled upoutá pozornost spotřebitele. Jedná se o výraz neurčitý, nevyplývá z něho žádný faktický význam a nemá ani žádné ustálené použití. Sklizní se totiž běžně rozumí soubor všech prací, jimiž se získávají rostlinné produkty v době jejich dozrávání, jedná se tedy o proces získání rostlinných produktů, nikoli stav potraviny („čerstvost“ potraviny je navíc u mražené kukuřice vyloučena). Použití neurčitého výrazu „Čerstvá sklizeň“ v souvislosti s danou mraženou kukuřicí vyvolává dojem, že tato má jiné (lepší) vlastnosti než mražená kukuřice jiná, takto neoznačená. Přitom není jednoznačné, o jaké „lepší“ vlastnosti jde, zda jde o letošní sklizeň, zmrazení do určité (jaké?) doby po sklizni či vlastnosti jiné.
Protože je takové označení neurčité (nevyplývá z něho pro spotřebitele jednoznačná informace), je způsobilé vyvolat ve spotřebiteli omyl, co do skutečných vlastností potraviny.
Uvedené označení na mražené kukuřici je v nastíněném případě namístě posoudit jako zavádějící údaj ohledně charakteristiky potraviny ve smyslu § 2 odst. 1 písm. a) vyhlášky č. 417/2016 Sb., což je v rozporu s čl. 7 odst. 1 písm. a) nařízení č. 1169/2011. U jiných potravin bude vždy třeba posoudit okolnosti daného případu.
Aktualizace textu ke dni 5. 6. 2024