Květná 15, 603 00 Brno, epodatelna

ID datové schránky: avraiqg
IČO: 75014149, DIČ: CZ75014149
Prohlášení o přístupnosti | Zásady ochrany soukromí
Jedná se o uvádění zavádějících informací o potravině, je-li výrobek označen po obsahové stránce zcela v souladu s právní úpravou, např. dle pravidel pro uvádění údajů o množství složky zvýrazněné v názvu - čl. 22 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům (dále jen „nařízení (EU) č. 1169/2011“), nicméně údaje, které spotřebitele informují o pravé povaze potraviny a umožňují mu tak provést informovaný výběr v rámci dané kategorie výrobků, jsou upozaděny oproti informacím zvýrazněným?
Příklad - potravina „džem“, jenž je na přední straně etikety označen například jako „Meruňka“ („Malina“, „Jahoda“ atd.) nebo jako „Džem s jahodami“ spolu s doprovodným grafickým znázorněním dané vyjmenované suroviny, který je však zároveň dle zadní strany či z boku etikety zařazen do skupiny „Džem jablečno-meruňkový“ („Džem jablečno-malinový“, „Džem jablečno-jahodový“ atd.), přičemž tyto údaje jsou významně upozaděny oproti zvýrazněné složce (viz obrazová příloha).
Dle čl. 7 odst. 1 písm. a) nařízení (EU) č. 1169/2011 informace o potravinách nesmějí být zavádějící, zejména pokud jde o charakteristiky potraviny a zvláště o její povahu, totožnost, vlastnosti, složení, množství, trvanlivost, zemi původu nebo místo provenience, způsob výroby nebo získání. Podle čl. 7 odst. 2 téhož nařízení informace o potravině musí být přesné, jasné a spotřebitelům snadno srozumitelné.
Podle čl. 13 odst. 1 poslední věty téhož nařízení nesmějí být povinné informace žádným způsobem skryty, zastřeny ani přerušeny jiným textem nebo vyobrazením či jiným zasahujícím materiálem ani od nich nesmí být odváděna pozornost.
Na základě výše uvedeného je nutné konstatovat, že zákaz uvádět zavádějící informace o potravinách se vztahuje na veškeré informace o potravině, které je nutné posuzovat jako celek. Z pohledu zákazu uvádět zavádějící informace o potravinách je tedy třeba posuzovat i potravinu, jejíž označení (zákonný název, seznam složek) je po obsahové stránce v souladu s potravinovým právem.
Tento závěr lze proto aplikovat i na potraviny uvedené jako příklad níže v obrazové příloze tohoto ZS.
Vždy je nutné posuzovat, zda je označení potraviny zavádějící pro spotřebitele. V daném případě jde zejména o zodpovězení následujících otázek s přihlédnutím k různým aspektům daného způsobu provedení označení potraviny:
Po posouzení výše uvedeného je možné konstatovat, že ačkoliv jsou výrobky, které jsou jako příklady uvedené níže v obrazové příloze označeny pravdivými údaji o složení, je třeba jednotlivé informace, které tvoří celkové označení produktu, posuzovat ve vzájemné souvislosti.
V daných případech tak lze dospět k závěru, že tyto informace nejsou jasné a pro spotřebitele snadno srozumitelné a průměrný spotřebitel se může domnívat, že se jedná o výrobek jednosložkový, neboť dominantním údajem na přední straně etikety je název a vyobrazení jednoho druhu ovoce, zatímco údaje o skutečné povaze výrobku (a sice, že se jedná o džem z několika druhů ovoce, přičemž vyobrazený druh ovoce je zpravidla ve výrobku obsažen v menším procentuálním zastoupení než jiný druh) jsou upozaděny, uvedeny na zadní straně etikety a menším písmem, než dominantní informace.
U výrobků vyobrazených níže je tedy možné konstatovat, že u nich dochází k porušení čl. 7 odst. 1 písm. a) nařízení (EU) č. 1169/2011, neboť informace poskytnuté spotřebitelům jsou zavádějící, zejména pokud jde o charakteristiky potraviny a zvláště o její složení, když na přední straně je dominantní název a zobrazení jednoho druhu ovoce, zatímco na zadní straně etikety je jak z názvu, tak ze složení výrobku patrné, že se jedná o výrobek vícesložkový.
S ohledem na specifičnost způsobu označení každého výrobku je nutné hodnotit každý výrobek individuálně.
Aktualizováno: 10. 6. 2024