Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Několik rad pro předvánoční nákup potravin

07. 11. 2011
 

Pár obecných rad k předvánočním nákupům

Asi žádný štědrovečerní stůl se neobejde bez mísy vánočního cukroví. Jenže na upečení devatera či dvanáctera druhů se v této uspěchané době nedostává času. A tak přicházejí ke slovu hotové výrobky z pekáren a cukráren, které jich nabízejí širokou paletu. Jako vánoční cukroví je možné koupit nejrůznější druhy jemného a trvanlivého pečiva, některé cukrářské výrobky a cukrovinky, kolekce čajového pečiva, výrobky z lineckých, třených a kakaových těst, těst s ořechy, mandlemi i kokosem, dále sněhové pečivo i perníčky, často také s náplněmi, čokoládové výrobky atd.

Na co si dát pozor

I když se většinou jedná o výrobky z hlediska zdravotní nezávadnosti méně rizikové, vyplatí se při nákupu držet několika zásad.

Datum použitelnosti nebo minimální trvanlivosti

Je třeba se vždy přesvědčit, že vybrané cukroví není prošlé nebo že datum použitelnosti (nebo minimální trvanlivosti) neuplyne ještě před vánočními svátky. Některé druhy čajového pečiva se totiž vyrábějí průběžně po celý rok nebo v určitém předstihu před svátky, a tak je tato kontrola rozhodně na místě. Měli by jí věnovat pozornost zejména zákazníci, kteří budou nakupovat tyto výrobky těsně před Vánocemi, případně i po svátcích. Právě tehdy nabízejí v některých obchodech prošlé čajové pečivo se slevou. Po uplynutí data vyznačeného na obalu se mohou prodávat pouze a jen potraviny označené datem minimální trvanlivosti ("Minimální trvanlivost do: "), zdravotně nezávadné, nabízené odděleně od ostatního sortimentu s jasným sdělením, že se jedná o potraviny prošlé. Zákon o potravinách pak zcela zakazuje prodej potravin po uplynutí data použitelnosti (označené slovy "Spotřebujte do").

Podmínky skladování a uvádění do oběhu

Pokud je výrobce uvedl, pak musí být dodrženy během celé distribuce, nejen při vlastním prodeji . Je vhodné, aby předepsané podmínky skladování splnil doma také spotřebitel. Vánoční cukroví se často nakupuje v předstihu a špatným uložením v domácnosti, například při vyšších teplotách, by mohlo dojít k jakostním změnám v chuti i vůni (nažluklá).
Zákon o potravinách ukládá všem, kteří uvádějí potraviny do oběhu, aby vyřadili zboží neodpovídající jakosti, poškozené, deformované či znečištěné. Nemělo by se tedy stát, že bude v obchodě nabízeno k prodeji vánoční cukroví rozlámané nebo rozdrobené, či dokonce spálené.

Složení výrobku

Podle zákona zde musí být uveden seznam všech použitých surovin, ale i přídatných látek, například barviv.

Hlavně chyby ve značení

Potraviny, které lze zařadit mezi vánoční cukroví, bývají většinou trvanlivějšího charakteru a mikrobiologicky méně rizikové - samozřejmě, pokud se nejedná o cukrářské výrobky, kde je situace opačná. Nejčastější nedostatky, které zjišťuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce při kontrolách u výrobků tohoto typu jemného či trvanlivého pečiva, je jejich špatné označování, a to především chybějící nebo nesprávné údaje na obalu.

Zpracováno podle materiálů Ing. Jiřího Koudelky (Ústřední inspektorát SZPI v Brně) a Ing. Věry Bednářové (inspektorát SZPI Ústí n. L.)

Aktualizováno: 9. 4. 2021