Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Inspekce nařídila stáhnout mletou sladkou papriku hlášenou Systémem rychlého varování

27. 07. 2005
 
paprika.jpg Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z oběhu celou zásilku práškové papriky, protože podle hlášení v Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (Rapid Alert System for Food and Feed-RASFF) obsahovala nepovolené barvivo bixin. Koření, pocházející z Peru, bylo do České republiky dovezeno z Nizozemí. Ze 3 000 kg bylo ještě před uvedením do obchodů staženo a odesláno zpět 425 kg, zbylých 2 575 kg bylo určeno pro běloruský trh. Přestože Bělorusko jako nečlen EU není dosud zapojeno do RASFF, informaci o  kontaminované zásilce dostane přímo z Bruselu.

Přírodní barvivo bixin je sice povoleno používat k barvení některých potravin, například margarínů nebo vybraných sýrů, ne však k barvení koření. Evropská komise navíc letos v květnu nařídila  zpřísnění kontrol celé řady nepovolených barviv v koření a bixin je jedním z nich. 

Národním kontaktním místem (NKM) Systému rychlého varování prošlo od začátku roku 54 notifikací, které se týkaly České republiky. Dvacet devět z nich přišlo z centrály systému v Bruselu. I když 23 z nich bylo klasifikováno jako tzv. alert notifikace (varování), která znamená nejvyšší stupeň rizika pro zdraví lidí, v žádném z případů nedošlo k vážnému ohrožení spotřebitele. Příkladem může být zásilka dětské výživy z Itálie, která obsahovala patulin, ale v ČR se vůbec nedostala do oběhu nebo pektinové želé s ovocnou příchutí obsahující přídatnou látku erytrozin, kterou není povoleno do želé přidávat. Z Brazílie se zásilka dostala přes ČR na Slovensko a českého spotřebitele se nijak nedotkla. Velká část hlášení se týkala obsahu nepovolených barviv, která se však v kontaminovaných potravinách vyskytovala v tak nízké koncentraci, že nemohla nikoho vážně ohrozit.

NKM letos do sytému zatím odeslalo 25 hlášení, která se v naprosté většině týkala zjištění při běžných kontrolách: opět nejčastěji to byla nepovolená barviva v některých druzích potravin, aflatoxiny v pistáciích, nadlimitní množství  některých konzervačních látek v potravinách nebo malachitová zeleň v rybách. Prostřednictvím orgánů ochrany veřejného zdraví bylo odesláno i několik hlášení o nálezu čínských skleniček, z jejichž dekoru se uvolňovaly těžké kovy.

Letos výrazně ubylo hlášení, která pocházela z kontrol dovezených potravin. Potvrdil se tak předpoklad, že těsně po vstupu do EU budou především dovozci ze třetích zemí zkoušet propustnost našich vnějších hranic. Vloni tak bylo odmítnuto a přímo ze vstupního bodu v Rudné u Prahy odesláno zpět 27 zásilek potravin. Dovozci se tak přesvědčili, že se do EU přes naši republiku tak snadno nedostanou. V letošním roce byly dosud odmítnuty a notifikovány v RASFF pouze tři zásilky.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce