Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Informace k povinnosti pevně přichyceného víčka u nápojových obalů

18. 06. 2024
 

Novela zákona č. 477/2001 Sb. o obalech přináší novou povinnost pro výrobce nápojů ve vybraných obalech. Od 1.7.2024 nabývá platnosti ustanovení § 4 odstavce 6 zákona o obalech, jež stanoví, že osoba uvádějící na trh jednorázové plastové obaly uvedené v části A přílohy č. 4 k tomuto zákonu je povinna uvádět na trh tyto obaly pouze tak, že uzávěr nebo víčko vyrobené z plastu zůstane po dobu použití výrobku k určenému účelu připevněno k nádobě. Kovový uzávěr nebo víčko s plastovým těsněním se nepovažuje za vyrobené z plastu.

V příloze č. 4, části A je specifikováno, že povinnost vztahuje na nádoby na nápoje o objemu až 3 litry, tj. nádoby, které se používají k pojmutí kapalin, např. nápojové lahve, včetně jejich uzávěrů a víček, a nápojové obaly z kompozitních materiálů, včetně jejich uzávěrů a víček, s výjimkou

  1. skleněných nebo kovových nádob na nápoje, které mají uzávěry a víčka vyrobené z plastu, a
  2. nádob na nápoje určených a používaných na potraviny pro zvláštní lékařské účely podle čl. 2 písm. g) nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 609/2013, které jsou v kapalné formě.

Příklady nápojů zahrnují pivo, víno, vodu, tekuté občerstvení, šťávy a nektary, mléko, instantní nápoje (myšleno jako prášek v nápojové lahvi, do které se přidá tekutina a vznikne nápoj k pití).

Při posuzování, zda výrobky spadají do působnosti této legislativy, velmi záleží na posouzení parametrů konkrétního produktu, přičemž je vhodné nahlédnout do pokynů Evropské komise ke směrnici 2019/904/ES uvádějící k problematice následující: „Některé výrobky v kapalné formě, i když jsou pitelné (např. ocet, tekuté polevy, sójová omáčka, citrónové šťávy, jedlé oleje, výrobky vyžadující před spotřebou ředění, jako jsou husté ovocné nápoje, ovocné šťávy, sirupy nebo koncentráty), se nespotřebovávají přímo z nádoby nebo se musí nejprve naředit, než je lze pít. Z tohoto důvodu nejsou podle směrnice považovány za nápoje, protože se nekonzumují a nepožívají pitím.“ 

Konstrukční vlastnosti nádoby mohou být příznačné pro její obsah. Například tvar nádoby a nutnost použít pro konzumaci obsažené potraviny příbor naznačují, zda má být výrobek konzumován pitím nebo pojídáním.

Koncentrované tekuté doplňky stravy, které se před konzumací musí ředit vodou tedy povinnost připevněného uzávěru nemají. Stejně tak tekuté doplňky stravy jako dětské sirupy, které se konzumují v malých dávkách s pomocí lžičky nebo odměrky. Oproti tomu např. shoty nebo jogurtový nápoj, které se konzumují pitím přímo z láhve a před konzumací se nijak dále neupravují, nebo se při jejich konzumaci nepoužívá dalších prostředků jako lžiček a odměrek, povinnost přichyceného uzávěru mají.

Některé potraviny, jako jsou polévky, jogurty (pokud nejsou pitelné) a ovocná pyré, by neměly být pro účely směrnice klasifikovány jako nápoje, protože se obvykle nekonzumují pitím a k jejich spotřebě se obvykle používá příbor, což je odlišuje od nápojových výrobků.

Často k rozlišení může navést údaj na obale. Zdali je hmotnost výrobku vyjádřena v mililitrech nebo gramech.

V příloze č. 2 Pokyny Komise týkající se plastových výrobků, víček na jedno použití podle směrnice EP a Rady (EU) 2019_904 je na stranách 20-26 podrobně rozvedený popis obalů, které jsou považovány za nápojové lahve.

Dále při rozhodování, zda se na daný obal vztahuje požadavek na pevné přichycení víčka vztahuje, lze vycházet rovněž z materiálu Ministerstva životního prostředí: „Odpovědi na nejčastější dotazy k povinnostem vyplývajícím ze směrnice EU 2019/904“ (strana 15-16).

Dle stanoviska Ministerstva životního prostředí je však umožněn doprodej nápojů uvedených na trh před 1.7.2024.

Pevnost spojení víčka s nápojovou lahví musí splňovat požadavky Prováděcího rozhodnutí Komise (EU) 2023/1060 o harmonizované normě pro zkušební metody a požadavky na prokázání, že plastové uzávěry a víčka zůstávají připevněny k nádobám na nápoje, vypracované pro účely směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/904. Prováděcí rozhodnutí stanovuje, že k prokázání pevnosti upevnění víček se použije evropská harmonizovaná norma ČSN EN 17665 Obaly - Zkušební metody a požadavky na prokázání, že plastové uzávěry a víčka zůstávají připevněny k nádobám na nápoje.

SZPI je kompetentní ke kontrole povinnosti osob uvádějící na trh jednorázové plastové obaly uvedené v části A přílohy č. 4 k zákonu o obalech zajistit, aby uzávěr nebo víčko vyrobené z plastu zůstane po dobu použití výrobku k určenému účelu připevněno k nádobě dle § 37 zákona o obalech.