Květná 15, 603 00 Brno, epodatelna

ID datové schránky: avraiqg
IČO: 75014149, DIČ: CZ75014149
Prohlášení o přístupnosti | Zásady ochrany soukromí
Význam hub v jídelníčku našich občanů je zdůrazněn také tím, že se jim ve speciální části věnuje prováděcí předpis k zákonu o potravinách, vyhláška č. 397/2021 Sb. Na houby pěstované se vztahuje také nařízení (EU) 2023/2430, v platném znění.
Podle § 3 odst. 8 zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích ve znění pozdějších předpisů musí osoby, které chtějí uvádět volně rostoucí jedlé houby na trh za účelem jejich prodeje spotřebiteli nebo k dalšímu zpracování pro potravinářské účely, vlastnit osvědčení o znalosti hub, které prokazuje jejich odbornou způsobilost.
Důvodů, proč je osvědčení požadováno, je několik. Houby podléhají velmi rychle nepříznivým podmínkám při skladování, pak může lehce nastat situace, že se v nich vytvoří látky negativně působící na lidský organismus. Dalším podstatným důvodem je pak skutečnost, že hlavně u volně rostoucích hub existuje možnost záměny jedlých za nejedlé, nebo dokonce jedovaté. Osoba, která chce provozovat výše uvedené činnosti, musí tedy úspěšně složit zkoušku ze znalosti hub. Na základě ústní a písemné zkoušky vydávají Osvědčení o znalosti hub krajské hygienické stanice. Kromě odborné způsobilosti musí také žadatel prokázat, že má v pořádku zrak (lékařskou zprávou).
Osvědčení se vydává na dobu určitou, u osob starších 65 let musí být vždy po dvou letech obnoveno. Získat tento typ potvrzení není rozhodně jen formální záležitostí, takže lze o jeho majitelích říci, že toho o houbách skutečně hodně vědí.Při prodeji musí být houby, stejně jako ostatní potraviny, vždy řádně označeny. Požadavky na označování jsou však rozdílné u pěstovaných hub a u hub volně rostoucích. Jak bylo zmíněno výše, požadavky na jakost a na označování pro pěstované houby jsou specifikovány v nařízení (EU) 2023/2430, v platném znění. Dle tohoto předpisu spadají pěstované houby, jako například žampiony či hlíva ústřičná, pod všeobecnou obchodní normu, která platí také pro čerstvé ovoce a zeleninu. Tato norma stanoví povinnost uvést u pěstovaných hub český název a zemi původu. U balených hub je také povinnost uvést čistou hmotnost bez hmotnostních odchylek.
Na houby volně rostoucí se evropský předpis nevztahuje, označování a požadavky na jakost se tedy řídí naší národní vyhláškou č. 397/2021 Sb. U volně rostoucích hub má prodávající povinnost uvést český název hub, a dobu použitelnosti.musí být při prodeji pevné konzistence, dobře na sucho očištěné (ale neprané), bez příměsí a nečistot. Plodnice nesmějí být ani přestárlé, plesnivé, zapařené a nadměrně vlhké. Mohou být rozděleny nejvýše jedním řezem, který musí být proveden tak, aby zůstalo zachováno spojení klobouku s třeněm (nohou). Loupání klobouků hub se povoluje pouze u klouzků.
Houby také často poškozují larvy hmyzu. Tzv. červivé houby lze nabízet k prodeji jen omezeně. Vyhláška říká, že perforace způsobené hmyzem jsou povoleny pouze na deseti procentech povrchu plochy řezu, nanejvýše však tři otvory a menší požerky nebo poškození plodnic úlomky mohou být pouze na dvou místech. Celkově může být poškozených hub, které jsou nabízeny k prodeji, maximálně 5 %, přičemž poškozenými houbami se rozumí houby, kterým chybí více než čtvrtina klobouku nebo v nichž se vyskytují škůdci.Pokud jde o podmínky úchovy, ty evropské předpisy neřeší. Uvádění hub do oběhu se tedy řídí naší národní vyhláškou, která však lze aplikovat na houby ze zemí EU pouze částečně.
U hub volně rostoucích platí, že mohou být skladovány a přepravovány, a to při teplotě 0-10 °C a při uvádění na trh se nevystavují slunečnímu záření. Tyto podmínky musí splňovat jak houby původem z ČR, tak i houby ze třetích zemí. Pro houby z jiných členských států EU tyto podmínky platí pouze v případě, že si výrobce nestanoví své vlastní podmínky úchovy.
Pěstované houby musí baleny nebo zabaleny v prodyšné nebo jiné vhodné fólii.. Pokud jde o rozlišení podle země původu - platí totéž co u hub volně rostoucích, pro houby původem z ČR i houby ze třetích zemí platí výše uvedené podmínky dané naší vyhláškou bez výjimky. Pro houby z jiných členských států EU tyto podmínky platí pouze v případě, že si výrobce nestanoví své vlastní podmínky úchovy.Houby jsou velmi citlivé na nešetrné zacházení. Proto by zákazník ve vlastním zájmu neměl kupovat houby nabízené za vyšších teplot mimo chladící zařízení, nebo dokonce plodnice, na které praží slunce. Přinese-li si zákazník z prodejny houby v neprodyšném obalu, musí je doma ihned umístit volně na vzduch do chladničky v zóně s tzv. sklepní teplotou. Ale ani zde by se neměly dlouho skladovat.
V prodejnách se lze setkat s balenou hlívou ústřičnou, která na první pohled vypadá, jako by byl povrch plodnic lehce plesnivý. Jedná se ale pouze o povlak světlé barvy z výtrusů houby. Houby je možné konzumovat, nejde o kvalitativní závadu. Hlíva totiž roste (vyvíjí se) ve vhodných podmínkách i po oddělení z mateřského trsu.
U hub sušených se pak vyplatí řádná tepelná úprava s ohledem na už zmíněná mikrobiologická rizika.Sledováním prodeje hub je pověřena Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), konkrétně pracovníci, kteří složili zkoušku prokazující znalost všech druhů této oblíbené součásti kuchařských receptů. Výsledky ukazují, že prodejci ne vždy zabezpečují správné podmínky při skladování a nabídce hub, zejména pak volně rostoucích. Problém to bývá hlavně na začátku houbařské sezóny, kdy ještě teploty vzduchu běžně překračují už dopoledne 20 °C. Prodej pěstovaných plodnic má naopak, zejména v kamenných obchodech, odpovídající úroveň a porušení podmínek stanovených pro jejich nabídku bývá zjištěno jen zřídka.
Kontroly se zaměřují i na to, zda prodávající vlastní patřičné osvědčení prokazující jeho znalost hub. Naštěstí případy, kdy jim chybí, bývají stále vzácnější. Především obchodníci a zpracovatelé hub věnují plnění této povinnosti náležitou pozornost. Pravidelně a často ověřovaným znakem se stává obsah těžkých kovů a obsah pesticidů u volně rostoucích i pěstovaných hub.
Dalším faktorem, který SZPI v minulosti sledovala, se stal i výskyt radioaktivity. Nicméně výsledky této kontroly ukázaly, že skutečná radioaktivita hub je hluboko pod hranicí stanovenou právními předpisy. Proto lze periodicky se vyskytující informace o značné radioaktivitě našich hub označit za přinejmenším nepřesné.