Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Barvená a chlorovaná rajčata

14. 05. 2013
 
 

Informace, která koluje internetem: 

Rajčata se sklízejí zelená. Poté jsou vypraná v chlorových lázních. Po koupeli se rajčata ukládají do zrací komory. Tady se dva až tři týdny povalují v ovzduší doplněném etylenovým plynem. Až má rajče trošku červenou barvu, tak se pro ještě lepší vzhled voskuje. Voskováním se zároveň zabrání odpařování vody z rajčat, scvrkávání a vráskám. Některé voskové deriváty jsou z petroleje, pro zjemnění mohou být obohaceny mýdlem. Následně se do rajčat injekčně vstřikuje umělé barvivo, pro dosažení jednotného vzhledu rajčat.
 
 

...a jaká je skutečnost? 

Rajčata se skutečně musejí sklízet před dosažením botanické zralosti (tedy před tím, než jsou úplně červená a jejich dužnina obsahuje maximum cukrů). Část jich může být téměř zelená, vesměs jsou však již přítomny růžové a červené tóny. Poté se rajčata třídí podle velikosti a barvy a  zabalí. Rajčata se zpravidla neperou - jsou pěstována ve fóliovnících nebo sklenících a jsou proto čistá. Pokud jsou používány lázně, pak pouze ze zdravotně zcela nerizikových složek. Zrání rajčat je skutečně prováděno ve speciální atmosféře ve skladech nebo během přepravy.
 
Naprostý nesmysl je informace o injekčním vpravování barviv do plodů. Takové porušení slupky by okamžitě spustilo proces kažení.

Zpracoval: Ing. Jindřich Pokora