Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Symbol žáby na obalech potravin

01. 06. 2023
 

V poslední době se spotřebitelé obracejí na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci s dotazy, co znamená zelené logo žabky na obalech potravin. Zda tyto potraviny obsahují na tajno přidaný hmyz nebo chemické látky, o kterých by spotřebitel nebyl informován a ve většinu případů mají spotřebitelé obavu z konzumace takto označených potravin. K dotazu nám často přiloží video nebo facebookový příspěvek s informacemi, že konzumace takto označených potravin spotřebitele ohrožuje na zdraví ne-li až na životě. Jedná se o tzv. Hoax [houks], tedy poplašnou, klamavou zprávu, která používá mystifikaci, polopravdy, lež a v příjemcích má vzbudit obavy a strach.

FB verze

Žáby

V sobotu jsme měli navštěvu a přinesla čokoládové bonbóny. Holky si dali po jednom bonbonu. Když návštěva odešla, tak jsem si taky jeden rozbalil.

Nevím proč,tak jsem k němu čuchnul a něco se mi nezdálo. Hned na to jsem šel pátrat po obale, kde jsem našel značku se žabkou. Asi tak před měsícem jsem se dočetl že produkty takto označené obsahují nějaké svinstvo.

Druhy den jsem vytáhl bonbóny s obalem s koše a jel za kamošku co vlastní přístroj na fregvence(BICOM). Nestačili jsme se divit. BICOM nám odhalil co vtomto čokoladovem produktu se nachází.(sparkprotejn, oxid grafenu,měď, nějaký konzervanty na bázi herbicidů.) A dnes rano koupila mamka něco jako tatranku , jmenuje se to KATKA, a když se doma na to podivala pozorně byla tam taky značka s žabičkou.

Píšu to proto aby se tato informace dostala mezi lidi,protože spoustu lidi nemá ani páru čím nás tenhle stát a EU krmí.

Zdroj: https://www.hoax.cz/hoax/logo-zaba/

E-mailová verze

Předmět: Logo žáby

Žába
V sobotu jsme měli navštěvu a přinesla čokoládové bonbóny. Holky si dali po jednom bonbonu. Když návštěva odešla, tak jsem si taky jeden rozbalil. Nevím proč,tak jsem k němu čuchnul a něco se mi nezdálo. Hned na to jsem šel pátrat po obale, kde jsem našel značku se žabkou. Asi tak před měsícem jsem se dočetl že produkty takto označené obsahují nějaké svinstvo.

Druhy den jsem vytáhl bonbóny s obalem s koše a jel za kamošku co vlastní přístroj na fregvence (BICOM). Nestačili jsme se divit.

BICOM nám odhalil co vtomto čokoladovem produktu se nachází.(sparkprotejn, oxid grafenu,měď, nějaký konzervanty na bázi herbicidů.) A dnes rano koupila mamka něco jako tatranku , jmenuje se to KATKA, a když se doma na to podivala pozorně byla tam taky značka s žabičkou.

Píšu to proto aby se tato informace dostala mezi lidi,protože spoustu lidi nemá ani páru čím nás tenhle stát a EU krmí.

Zdroj: https://www.hoax.cz/hoax/logo-zaba/

Komentář:

Co tedy logo zelené žabky opravdu znamená?

Zelená žabka v kruhu s nápisem Rainforest Alliance a doprovodným textem People & Nature po obvodu, jehož doslovný překlad znamená: „Aliance neboli spolek deštných pralesů, Lidé a Příroda“ je logem mezinárodní neziskové organizace Rainforest Alliance. Jedná se o organizaci, která vznikla už v roce 1987 v New Yorku a jejímž cílem je zodpovědné podnikání, ochrana životního prostředí a lidských práv pracovníků. Snahou organizace je zlepšit život farmářů a lesních komunit spolu s ochranou přírody.

Tento znak na potravinách spotřebitele informuje, že daný výrobek byl vyroben s ohledem na udržitelnost a dodržování standardů pro ochranu přírody a lidských práv, že výrobek pochází z farmy, lesní komunity nebo podniku, který splňuje přísné standardy udržitelnosti založené na environmentálním, ekonomickém a sociální základu, nebo výrobek obsahuje složky, které byly takto získány.

Standardy jsou nastaveny tak, aby chránily životní prostředí a práva pracovníků. Jednou z povinností farem například je, aby udržely přírodní lesní porost ve stavu, že 40 % plochy je zastíněno, nebo mají zemědělci zakázáno upravovat přírodní vodní cesty. Mezi ekonomické a sociální standardy patří zákaz dětské práce, adekvátní platové ohodnocení, stanovení maximální týdenní pracovní doby a další.

Rainforest Alliance provádí u farmářů ale i továren, jejichž výrobky mají na obalu logo Rainforest Alliance, každoroční audit podle přísných kritérií, která jsou navržena tak, aby chránila a zachovávala biologickou rozmanitost, zajišťovala a poskytovala finanční výhody zemědělcům a zároveň respektovala pracovníky a místní komunity. Všechny obaly a další komunikační materiály výrobce, který vyrábí potraviny obsahující logo žabky, musí být ze strany Rainforest Alliance rovněž schváleny.

S logem žabky se spotřebitel nejčastěji setká na kakau, čaji, kávě nebo banánech, nebo na výrobcích, které obsahují výše uvedené komodity jako složku, např. čokoláda a čokoládové cukrovinky, sušenky, snídaňové cereálie s čokoládou, nanuky, oříšky, konzervované ovoce, kávové nápoje a další.

Veškeré informace o činnosti neziskové organizace Rainforest Alliance najdete na jejích oficiálních webových stránkách.