Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Jak správně nakoupit okurky a cukety

11. 08. 2003
 
Okurky patří k základnímu sortimentu zeleniny a na pultech obchodů se s nimi dá setkat po celý rok. V zimě a časně jarních měsících se dovážejí ze Španělska za vcelku příznivé ceny. Podobně je tomu u cuket. Ty jsou nejlevnější právě v letním období.
Stejně jako ostatní zelenina musí být také okurky uváděny do oběhu celé, rozhodně se netoleruje vykrajování poškozených míst. Plody nesmějí být napadeny hnilobou, což občas činí problémy prodejcům nabízejícím okurky balené ve fólii. Podmínkou je i čerstvý vzhled a čistota, to znamená, že se mohou nabízet jen bez zbytků zeminy, která nebyla po sklizni řádně odstraněna. Okurky musí být přiměřeně pevné, nesmí být zavadlé ani nadměrně pružit. Nepovoluje se výskyt plodů hořké chuti. Tuto vadu způsobují zejména šokové změny vegetačních podmínek, proto se okurky záměrně šlechtí k odolnosti proti hořknutí. Prodávané plody musí mít rovněž měkká semena. 
Okurky patří mezi zeleninové druhy, jež nepodléhají tak rychle zkáze jako například zelenina listová. Protože ale i jejich vývoj pokračuje po oddělení plodu od mateřské rostliny, měly by se v domácnosti uchovávat v chladničkách při tzv. sklepní teplotě. 

Zdroj vody a vlákniny 

Cukety se dočkaly větší obliby pro svoje všestranné použití zejména v posledním desetiletí. Řadí se k druhu tykev obecná (Cucurbita pepo) a pocházejí z Mexika a Střední Ameriky. Cuketa má nízkou energetickou hodnotu, obsahuje jednadevadesát procent vody a dostatek vlákniny. Má rovněž velmi nízký obsah sacharidů a dost bohatou skladbu minerálních látek. V cuketách se nachází i významné množství draslíku a naopak velmi málo sodíku. Rovněž v nich nechybí dostatek fosforu, vápníku a hořčíku, obsahují také železo, měď, fluor a zinek. Zato vitamínů obsahují poměrně málo. Právní předpis požaduje, aby všechny cukety uváděné do oběhu byly celé. Plody musí být samozřejmě zdravé, čerstvého vzhledu, čisté a nepoškozené škůdci. Nesmějí mít dutiny ani zatvrdlá semena. 

Květ je znakem čerstvosti 

Plody cukety musí splňovat podmínky všeobecné obchodní normy, tj. musí být prodávány čisté, celé a zdravé. Povolen je rovněž prodej plodů s většími prasklinami kůry a lehkými popáleninami způsobenými sluncem. Nejmenší délka plodu cukety již není stanovena. Nepřípustné je však poškození plodů škůdci, např. hlodavci.
Zejména v zahraničí se lze setkat také s prodejem plodů, které mají na konci rozkvetlý žlutý květ jako znak čerstvosti. Pro uchovávání cuket v domácnosti platí stejné zásady jako u čerstvých okurek. Je nutné dobře skladovat zejména mladší plody této zeleniny, které jsou daleko náchylnější k vadnutí.
Aktualizováno: 7. 4. 2020

Zpracoval: Ing. Jindřich Pokora