Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Potravinářská inspekce doporučuje jak před vánocemi nakupovat cukroví a čokoládu

19. 12. 2005
 
sladkosti.jpg V předvánočním období mnohem častěji a mnohem více nakupujeme různé druhy sladkostí. I když právě tyto komodity nepatří mezi nejrizikovější, je dobré si přesto při nákupu uvědomit některé základní zásady.

Při nákupu jakýchkoli potravin, tedy i cukrovinek, je dobré se přesvědčit o tom, zda zboží není prošlé nebo zda jeho doba použitelnosti nebo minimální trvanlivosti neuplyne těsně před svátky či během nich. Obezřetnost je namístě zvláště v tomto období a je dobré dobře zvážit například nákupy zlevněného čajového pečiva.

Na kvalitě cukroví, na jeho chuti, vzhledu nebo vůni se může negativně podepsat jeho špatné skladování. Proto je důležité dodržet i doma podmínky uchovávání, především teplotní, které uvádí na obalu výrobce.

Čcokolada.jpg okoládě a čokoládovým výrobkům neprospívá především vlhké prostředí a přenášení z tepla do chladu a naopak. Někdy se na čokoládě může objevit „šedivění“. Čokoláda není lesklá, ale pokryta jemnou bělavou vrstvičkou. Může jít o cukerný výkvět, kdy na povrchu vykrystalizuje cukr nebo je to tukový výkvět, kdy se vyloučí vrstvička kakaového másla. Není však vyloučeno, že šedivý povrch má na svědomí plíseň, zvlášť pokud byla čokoláda uložena ve vlhku. Některé další použité suroviny – oříšky nebo mléko, mohou způsobit také žluknutí. Bohužel i čokoládu mohou napadat také škůdci, nejčastěji housenka zavíječe skladištního, známého mola. Čokoláda by neměla být polámaná ani jinak deformována. Takové výrobky je nejlépe vůbec nekupovat a pokud si je přesto přineseme domů, raději je reklamovat.

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce se sice v posledních letech se závažnějšími prohřešky, které by se týkaly cukroví nebo čokolády, příliš nesetkávají, přesto je dobré věnovat i nákupu těchto výrobku pozornost. 

Více podrobností najdete na webových stránkách inspekce www.szpi.gov.cz v odkazu Informace pro spotřebitele.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce