Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Stanovisko SZPI k dokumentu navádějícímu k nelegálnímu způsobu prodeje sudového vína

22. 12. 2017
 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela anonymní dokument obsahující návod, jakým způsobem je údajně možné obejít povinnost stanovenou pro prodej sudového vína podle novelizovaného zákona č. 321/2004 Sb. o vinohradnictví a vinařství.  Jak je obecně známo v odborné vinařské veřejnosti, může být sudové víno od 1. 1. 2018 prodáváno spotřebiteli za stanovených podmínek pouze v provozovně výrobce vína nebo příjemce nebaleného vína.

Tento anonymní dokument předávají někteří dodavatelé sudového vína svým odběratelům. Je nazván jako „Metodika pro koncové prodejce sudových vín“ a nabádá k formální záměně sudového vína za aromatizovaný vinný nápoj. Prodejce by tak i nadále prodával sudové víno (ve stejné kvalitě, za stejnou cenu jako dříve), avšak prezentované při prodeji jako produkt, který vínem není. Taková praktika by však byla už ze své podstaty nelegální, při kontrole prokazatelná a prodejce by se vystavil riziku vysoké sankce. A co je zvláště zarážející a neetické, „Metodika“ vědomě a evidentně počítá s benevolencí spotřebitele, který se tím stává součástí této nekalé praktiky.

Anonymní návod rovněž obsahuje tvrzení, že byl připraven ve spolupráci „s SZPI Brno“. Není to pravda, je to tvrzení lživé a Státní zemědělská a potravinářská inspekce se od jeho obsahu distancuje.