Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Aktuality

Počet článků: 686
 
 
04. 11. 2008

Inspekce zveřejňuje další výsledky rozborů na melamin

Státní zemědělská a potravinářská inspekce má k dispozici dalších výsledky rozborů, které byly zaměřeny na obsah melaminu v rizikových potravinách. Tím se myslí potraviny z Číny nebo jiných asijských zemí, které obsahují mléčnou složku v jakékoliv podobě. Ani v dalších jedenácti vzorcích však nebyl zjištěn nadlimitní výskyt této chemické látky.
31. 10. 2008

Analýzy odhalily další listerii

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala kvůli nálezu bakterie Listeria monocytogenes výrobu lahůdkářských výrobků v provozovně Jiřího Duška v obci Vrdy u Čáslavi. Jedná se o firmu lokálního významu, která distribuuje své výrobky pouze v blízkém regionu.
24. 10. 2008

Do České republiky byly distribuovány bonbony s melaminem

Státní zemědělská a potravinářská inspekce byla prostřednictvím Systému včasného varování pro potraviny a krmiva EU informována o tom, že byly do ČR dovezeny bonbony White Rabbit původem z Číny, u nichž byl již dříve prokázán nadlimitní výskyt melaminu. Nizozemský dovozce distribuoval tyto bonbony celkem do 14 evropských zemí, a to ještě před tím, než Evropská komise zavedla ochranná opatření na hranicích. Teprve nyní se však nizozemskému úřadu pro kontrolu potravin podařilo sestavit kompletní seznam všech odběratelů.
22. 10. 2008

Prohlášení společnosti dm drogerie markt s.r.o. k nálezu alergenu ve výrobcích Alnatura

Společnost dm drogerie markt s.r.o. vydala prohlášení, ve kterém informuje své zákazníky o třech výrobcích Alnatura, v nichž byl nalezen nedeklarovaný alergen - mléčná složka. Prohlášení bylo zveřejněno na webových stránkách společnosti (odkaz najdete po rozkliknutí článku).
16. 10. 2008

Laboratorní rozbory zatím neodhalily žádný melamin

V reakci na kauzu s mléčnými výrobky kontaminovanými melaminem, jež se objevily v Číně, se již v září začala Státní zemědělská a potravinářská inspekce při svých kontrolách více zaměřovat na čínské potraviny, které obsahují mléčnou složku. Inspektoři od té doby zjišťují, zda se takové potraviny nevyskytují v běžných obchodech a zároveň častěji provádějí kontroly na asijských tržnicích či v obchodech, které se specializují na potraviny z Asie. Takových kontrol bylo dosud provedeno již téměř 350.
03. 10. 2008

SZPI věnuje zvýšenou pozornost potravinám s mléčnou složkou původem z Číny

V souvislosti s případem čínského mléka, u kterého byla prokázána kontaminace chemickou látkou melamin, rozhodla Evropská komise 26. září o zpřísnění opatření, která mají ochránit evropský trh před těmito nebezpečnými potravinami.
02. 10. 2008

Rozbory odhalily dodávku guarové gumy z Indie s vyšším obsahem pentachlorfenolu

Uplynul již více než rok od doby, kdy se na evropském trhu objevily zásilky zahušťovadla E412 (guarová guma) původem z Indie, které byly kontaminovány pentachlorfenolem a dioxiny. V souvislosti s tímto případem Evropská komise zpřísnila dovoz guarové gumy původem z Indie – dovozce nyní musí u každé šarže doložit výsledky z akreditované laboratoře dokazující, že výrobek je zdravotně nezávadný. Výsledky pak musí posoudit a schválit zástupce příslušného dozorového orgánu, v České republice jím je Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
26. 09. 2008

Z trhu byla stažena balení sušených jablek z Číny

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zastavili prodej jedné šarže sušených jablečných kroužků od společnosti K-Servis Praha a.s., protože v jednotlivých baleních se vyskytovaly plesnivé kusy a mrtví škůdci.
18. 09. 2008

Kontroly dětských přesnídávek neodhalily vážnější nedostatky

Kojenci a děti do tří let věku jsou vnímáni jako citlivá skupina konzumentů, proto se na potraviny určené pro tuto skupinu vztahují specifické požadavky na bezpečnost, jakost i označování. Kontrole jejich dodržování věnuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce zvýšenou pozornost. V letošním roce dosud inspekce hodnotila 255 vzorků dětských přesnídávek, příkrmů a nápojů. Odebírány byly vzorky všech druhů přesnídávek, příkrmů (zeleninové, masozeleninové, polévky atd.) a nápojů, a to českého i zahraničního původu. Hodnoceny byly přesnídávky v bio kvalitě i přesnídávky prodávané v některých drogériích.
05. 09. 2008

Potravinářská inspekce našla v obchodech klamavě označené mléko

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v těchto dnech zjistila na trhu klamavě označené mléko, které neobsahovalo to, co bylo deklarováno na obalu.