Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Průběžné výsledky kontroly doplňků pro sportovce: největší problémy jsou s označováním, anabolika zatím pouze ve dvou výrobcích

15. 06. 2006
 

anab2.jpg anab1.jpg Státní zemědělská a potravinářská inspekce zahájila v září loňského roku komplexní kontrolu doplňků stravy a některých potravin pro zvláštní výživu určených pro sportovce. Tato kontrola stále probíhá a bude pokračovat v průběhu celého roku 2006.  Kontrola je zaměřena na obsah nepovolených anabolik, na skutečný obsah látek uvedených na obalech výrobků a na jejich správné označování.

Do konce května tohoto roku inspekce zkontrolovala 212 vzorků různých preparátů určených pro sportovce. Inspekce již dříve informovala o dvou, v nichž byly prokázány zakázané anabolické steroidy. Jedním z nich byl preparát Creatine Pyruvate (DMT 20.7.2007) vyrobený tuzemskou společností Aminostar, s.r.o., který obsahoval 19-norandrostendion (19-NOR-4(5)-ANDROSTENE-3,17-DIONE) a androstandion (5a-ANDROSTANE-3,17-DIONE). Dalším výrobkem, v němž inspekce prokázala obsah nepovolených anabolik nandrolone, testosteron a dehydroepiandrosteron (DHEA) byl doplněk stravy s obchodním názvem MULTIPOWER MUSCLE PROFESSIONAL WHEY, ULTRAFILTRATED WHEY PROTEIN (DP 26.3.2007) od společnosti USAS s.r.o. Se společností Aminostar s.r.o. již inspekce zahájila správní řízení, se společností USAS bude správní řízení zahájeno.

anab3.jpg Většina spotřebitelů nakupuje tyto výrobky také proto, že deklarují obsah celé řady konkrétních látek. Jsou to  například aminokyseliny, bílkoviny, sacharidy, tuky, je to i jejich  energetická hodnota. Součástí této kontrolní akce je proto také kontrola obsahu látek, které jsou uvedeny na obalech. Inspekce do konce května u 15 vzorků zjistila, že preparáty tyto látky obsahují většinou v menším množství nebo je dokonce neobsahují vůbec.V těchto případech se jedná o klamání spotřebitele a s příslušnými firmami bude zahájeno správní řízení.

Také doplňky stravy musejí být řádně označeny např. názvem obchodní firmy a sídlem výrobce nebo dovozce, názvem druhu, skupiny nebo podskupiny potravin, údajem o množství výrobku, datem použitelnosti nebo datem minimální trvanlivosti nebo údajem o způsobu použití. Inspekce do současné doby zjistila nedostatky v označování u 31 vzorků. Nejčastěji šlo o chybějící označení v českém jazyce, častým nedostatkem bylo chybějící varování před překročením doporučeného denního dávkování nebo upozornění na to, že výrobek není určen k používání jako náhrada pestré stravy.

Ve všech případech inspekce uložila opatření k nápravě nebo zahájila nebo zahájí správní řízení.  Kontrola doplňků stravy pro sportovce bude i nadále pokračovat.

Přehled všech výrobků, které SZPI kontrolovala do 31.5.2006 najdete v seznamu souborů dole.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce  
 

Přílohy

  • pdf Tabulka1.pdf [velikost: 91,4 KB, formát: pdf] Tabulka č. 1: Seznam výrobků, u kterých byl zjištěn obsah anabolik (k 31.5.2006)
  • doc Tabulka2.doc [velikost: 140,5 KB, formát: doc]
  • doc Tabulka3.doc [velikost: 108,0 KB, formát: doc] Tabulka č. 3: Přehled výrobků odebraných za účelem stanovení anabolik a ověření deklarace na obale, které vyhověly příslušným předpisům