Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Potravinářská inspekce má unikátní přístroj na odhalování falšovaných potravin

09. 03. 2006
 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vybavila své laboratorní pracoviště v Brně unikátním zařízením na odhalování falšovaných potravin. Zařízení SNIF-NMR a IRMS (Site-specific Natural Isotope Fractionation Nuclear Magnetic Resonance and Isotope Ratio Mass Spectroscopy) umožňuje prostřednictvím metody nukleární magnetické rezonance sledovat distribuci izotopů na různých místech molekul obsažených v potravinách. Tato metoda umožní odhalit falšování vína, džusů, medů a dalších potravin a prokázat původ například aromatických látek, destilátů, octových marinád nebo omáček.

Potraviny jsou falšovány především tím, že jsou výrobcem vydávány za něco jiného, než ve skutečnosti jsou. Je-li například výrobek označen jako „kakao“, musí být skutečně vyroben výhradně z kakaového prášku. Prokáže-li analýza, že obsahuje jakékoli další přídavky, pak jde o falšování a klamání spotřebitele, který se právem domnívá, že si kupuje skutečné kakao. Celou řadu podobných případů už SZPI řešila a stále řeší. Jen v roce 2005 zahájila kvůli klamání spotřebitele celkem 456 správních řízení a uložila pokuty za více než 15 milionů korun. Nové zařízení inspekci umožní významně rozšířit škálu potravin, u nichž je falšování možné odahlit buď velmi obtížně nebo vůbec.

I když prioritou Evropské komise i SZPI jsou stále především zdravotně nezávadné potraviny, stává se odhalování falšovaných potravin další z ostře sledovaných oblastí potravinové bezpečnosti. Skutečně závadných potravin se v posledních letech dostává k evropskému spotřebiteli pouze mizivé procento. Naopak, snaha některých výrobců potravin o zisk na úkor kvality, je stále patrnější a jejich metody jsou stále propacovanější.

Zařízení za 46 milionů korun inspekce zakoupila koncem loňského roku a nyní probíhá jeho testování. Plný provoz by měl být zahájen v druhé polovině letošního roku, kdy inspekce hodlá prověřit nejprve vína.

Příklady odhaleného falšování potravin najdete na www.szpi.gov.cz v odkazu Tiskové zprávy.

Foto (J.Jiřička): Unikátní zařízení SNIF-NMR a IRMS je umístěno v brněnské laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Zatím probíhá jeho testování, ostrý provoz by měl být zahájen v druhé polovině letošního roku.


Zpracoval: RNDr. Daniela Kolejková - 55344 CSc. - Státní zemědělská a potravinářská inspekce