Stáhněte si mobilní aplikaci google play Stáhněte si mobilní aplikaci app store
Přejít na:

Výroční zpráva za rok 2001

 

Při kontrole cizorodých látek nevyhovělo 518 vzorků potravin. Celkem bylo provedeno 56 789 jednotlivých rozborů, přičemž 674 rozborů bylo nevyhovujících. To znamená, že v případě některých potravin bylo zjištěno i více nedostatků současně. Nejvíce rozborů bylo uskutečněno ve skupině pesticidů - 21 827.

Z uvedeného počtu nevyhovělo 10 rozborů (nevyhovujícími potravinami byly žitná mouka chlebová, čerstvé ovoce, čerstvá zelenina, ovocná přesnídávka - kojenecká výživa).

Nejvyšší podíl nevyhovujících rozborů byl ve skupině polyaromatických uhlovodíků, jednalo se např. o záchyt 20 olejů s výrazně nadlimitním obsahem uvedených látek (15 španělských olivových, 4 italských olivových a 1 slunečnicového oleje německého původu). Naopak, ve skupině polychlorovaných bifenylů nebyl prokázán žádný nadlimitní nález. 

Ve skupině těžkých kovů byl, kromě jiného, zjištěn mnohonásobně překročený obsah olova, kadmia a rtuti v doplňcích stravy - tabletách, vyráběných na bázi bylinných extraktů a dovážených z Indie.

V případě mykotoxinů byly zjištěny 4 nadlimitní nálezy ve 3 vzorcích potravin. Jednalo o patulin v ovocné přesnídávce (kojenecká výživa) a aflatoxiny v arašídech a pistáciích.  

Ze skupiny konzervantů byl nejčastěji kontrolován oxid siřičitý (počet rozborů 2 792, z toho 58 nevyhovělo), kyselina sorbová (počet rozborů 1 716, z toho 38 nevyhovělo) a kyselina benzoová (počet rozborů 1 706, z toho 22 nevyhovělo). Ve skupině náhradních sladidel byl nejčastěji kontrolován aspartam (celkem bylo provedeno 195 rozborů, z toho 3 nevyhověly), acesulfam K (počet rozborů 194, z toho 3 nevyhověly) a sacharin (počet rozborů 194, z toho 4 nevyhověly).

Nejvíce nevyhovujících vzorků, týkajících se obsahu barviv, bylo zjištěno u vína a sušeného a proslazeného ovoce; nejčastěji nevyhověly v případě obsahu žluti SY, tartrazinu, azorubinu a ponceau 4R.

Přehled rozborů cizorodých látek v roce 2001

tab2.jpg