Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Uvádění spotřebitele v omyl údajem „sypaný sýrem“

20. 07. 2016
 

Dotaz:

Jde o uvádění spotřebitele v omyl, jestliže nebalené pekařské výrobky jsou označené názvy „Rohlík sypaný sýrem“, „Pletýnka sypaná sýrem“ a při výrobě nebyl na posyp použitý výhradě sýr, ale surovina „zapékací mix strouhaný“ ve složení: sýr eidam 48 (min 55 %), sýrový analog min 25 % (voda, škrob, rostlinný tuk, želatina, sůl, emulgátory (E341, E450, E452, E472e), aroma, barvivo (E160a), zahušťovadlo (E415), konzervant (E202), regulátor kyselosti (E330)), bramborový škrob.

Odpověď:

Uvedený případ je třeba posuzovat jako poskytování zavádějících informací o potravině s ohledem na níže uvedené skutečnosti. Jedná se o porušení ustanovení čl. 7 odst. 1 písm. d) nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, které uvádí, že informace o potravinách nesmějí být zavádějící zejména vyvoláváním dojmu na základě vzhledu, popisu nebo vyobrazení, že je přítomna určitá potravina nebo složka, ačkoli ve skutečnosti byla určitá přirozeně se vyskytující součást nebo běžně používaná složka v této potravině nahrazena odlišnou součástí nebo složkou.

Slova „sypaný sýrem“ jsou součástí názvu takového výrobku, u něhož právě posyp sýrem ho odlišuje od jiných podobných výrobků, přičemž ze slovního spojení „sypaný sýrem“ nijak nevyplývá, že v posypu se nevyskytuje pouze sýr, ale i jiné složky. V této souvislosti je možné poukázat i na to, že dle čl. 78 odst. 2 nařízení (EU) 1308/2013, v souvislosti s přílohou VII, částí III bod 2 lze v EU použít označení sýr pro uvádění na trh pouze v případě produktu, který splňuje požadavky stanovené v příloze. Název sýr se pak použije výhradně pro mléčné výrobky, přičemž je možné takový název použít ve složeném názvu. Sýr je tedy významnou složkou, která dává takovému výrobku specifickou charakteristiku a spotřebitel oprávněně předpokládá, že výrobek označený „Rohlík sypaný sýrem“, „Pletýnka sypaná sýrem“  je sypán výhradně sýrem. Jestliže je však složka sýr částečně nahrazena jinou součástí (analogem sýra a bramborovým škrobem), pak je údaj v označení „sypaný sýrem“ zavádějící (složení použitého posypu neodpovídá údaji o posypu sýrem) a tím je způsobilý uvést spotřebitele v omyl.

aktualizováno: 20. 7. 2016