Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

SZPI zadržela zásilku kontaminovaných muškátových ořechů

14. 02. 2008
 

Ve středu pozdě odpoledne obdržela Státní zemědělská a potravinářská inspekce prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF) zprávu o tom, že měla být do České republiky dovezena zásilka muškátových ořechů, které obsahují nadměrné množství aflatoxinů. Na aflatoxiny existují povolené limity, u uvedených muškátových ořechů však byly tyto limity mnohonásobně překročeny.

Muškátové ořechy původem z Indonésie byly do České republiky dovezeny z Německa. Inspektoři plzeňského inspektorátu proto okamžitě brzy ráno vyrazili k dovozci na kontrolu. Na místě pak zjistili, že celá zásilka, kterou firma dovezla v září, byla již prodána další firmě, která měla muškátové ořechy přebalit. Dalším pátráním bylo zjištěno, že ve skladu této firmy se zásilka nacházela celá a dosud nerozbalená. Inspektoři poté vydali zákaz uvádění do oběhu vztahující se na celou zásilku.

Díky včasnému zásahu SZPI a příkladné spolupráci obou firem, které k problému přistoupily velmi zodpovědně, se kontaminovaná zásilka nedostala vůbec do obchodů. Spotřebitelům proto nehrozí žádné nebezpečí.


Zpracoval: Mgr. Martina Šmídtová - tisková mluvčí SZPI, tel.: +420-542426633