Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Kvalitní citrus nemá uvolněnou kůru

28. 01. 2000
 
Ačkoliv nebývají citrusy zdaleka tak choulostivé na podmínky prodeje jako banány, jakmile klesne teplota k nule, vyplatí se nakupovat toto ovoce v kamenných obchodech. Tato zásada platí obecně pro veškeré čerstvé ovoce a zeleninu. 

Co všechno je citrus? 

Do skupiny citrusů se řadí široká paleta různých druhů ovoce. Z těch základních sem patří citróny, pomeranče, mandarinky a grapefruity. Zejména v supermarketech je možné najít rovněž některé exotičtější druhy - jako jsou například pomelo, kumquaty nebo také kříženci základních druhů.
Citrusy tvoří podstatnou část z konzumovaného čerstvého ovoce. Jejich hlavní sezóna přichází v podzimních měsících, kdy začíná sklizeň ve Španělsku, Itálii a Řecku. Koncem jara a v létě se lze v tržní síti setkat také s plody dovezenými z Brazílie nebo Argentiny, které však bývají zpravidla výrazně dražší.
Kromě vlákniny, kvalitní vody obsažené ve šťávě plodu, organických kyselin a cukrů patří mezi nejvýznamnější obsah vitamínu C. Některé druhy ovoce a zeleniny mají sice obsah vitamínu C ještě vyšší (paprika, černý rybíz, petrželová nať), ale v měsících listopad až únor nebývají většinou na pultech, nebo je jejich cena příliš vysoká. Takže vitamín C obsažený v citrusech je v zimních měsících relativně levný. 

Pravidla výběru 

Při nákupu citrusů platí stejná pravidla jako u ostatních druhů čerstvého ovoce a zeleniny. Prodávané plody nesmějí být poškozené mechanicky ani mrazem, musí být zdravé, bez škůdců a poškození jimi způsobených a samozřejmě také bez cizího pachu či chuti.
Prodej plodů s výskytem hniloby není přípustný.
Na stáncích se lze v zimním období občas setkat s citrusy poškozenými mrazem. V ojedinělých případech jsou plody zmrzlé na kámen, častěji ale bývají jen namrzlé. Už to však vede k chuťovým změnám, ovoce je kyselé, případně také nahořklé.
Koncem roku lze mnohdy objevit mandarinky a pomeranče, které postrádají typickou oranžovou barvu po celé ploše povrchu, na níž se zato ale vyskytuje světle zelené zbarvení. Barevná odchylka by neměla přesáhnout jednu třetinu povrchu u mandarinek a jednu pětinu povrchu u pomerančů. Rozhodně se však nejedná o plody nezralé. Citrusy někdy procházejí umělým "odzeleňováním" a na místech, kde se plody vzájemně dotýkají, zůstává zpravidla zachováno jejich původní zelené zabarvení. Takto upravených plodů se není nutné obávat - odzeleňování je proces velmi podobný tomu, kterým běžně procházejí při dozrávání banány.
Kůra plodů citrusů musí u výběru a I. jakostní třídy pevně ulpívat na plodu. Lehké a jen částečné uvolnění se povoluje u II. jakostní třídy pomerančů a mandarinek. Tato výjimka se ale v žádném případě netýká citrónů a grapefruitů. K uvolňování dochází u citrusů při pokročilé zralosti, kdy se postupně snižuje obsah šťávy v plodu. Lze se s ním proto setkat běžně u mandarinek evropské provenience prodávaných koncem ledna a později. 

Zdravotní rizika? 

Citrusy jsou pro své značné zastoupení v potravním koši zařazeny do plánu sledování cizorodých látek, které pravidelně provádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Z výsledků těchto monitoringů vyplývá, že se jeví jako rizikové, pokud jde o obsah zbytků použitých pesticidů. Při pěstování citrusů se totiž používá celá řada ochranných chemických látek, další fungují jako konzervační prostředky po sklizni. Pokud se plody prodávají jednotlivě balené, musí být na každém obalu uvedena kromě jiných také informace o ošetření provedeném po jejich sklizni.
Všechny zmíněné látky jsou obsaženy výhradně v kůře. Vlastní dužninu plodů lze tedy konzumovat bez jakýchkoliv obav. Kůra z běžně prodávaných citrusů není proto vhodná k dalšímu použití v domácnosti, zejména pro kandování. Nastrouhání do závinu ale nevadí - vzhledem k malému množství, které se v tomto případě do pečiva dostane.
Prodávaná kandovaná kůra citrusů se vyrábí z plodů speciálně pěstovaných pro tyto účely. Zatím v ní nebyla nalezena žádná rezidua pesticidů.
K hygienickým návykům každého člověka by mělo patřit, že si po oloupání plodu citrusu ještě před jeho konzumací umyje ruce. Právě ulpívající šťáva z kůry obsahuje totiž nejvíce zbytků pesticidů.

Průměrný obsah vitamínu C v citrusech

Ovoce Množství*
Pomeranč 40-55
Mandarinka 30-40
Citron 40-55
Grapefruit 40-50
*V miligramech ve 100 gramech jedlého podílu.

aktualizováno: 31. 7. 2009

Zpracoval: Ing. Jindřich Pokora