Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci Stáhněte si mobilní aplikaci
Přejít na:

Inspekce zastavila prodej arašídů s nadměrným množstvím aflatoxinů

29. 02. 2008
 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) informace o tom, že by se na českém trhu mohly vyskytovat arašídy obsahující nepovolené množství aflatoxinů. Oznámení do systému vložila Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenské republiky, která také provedla laboratorní testy těchto arašídů.
 
Jednalo se o Arašídy loupané solené (balení 125g, datum minimální trvanlivosti 16.05.08), z Ruska je dovezla a dále na Slovensko distribuovala společnost Vitana a.s. z Byšic u Mělníka. Protože dovozcem byla česká firma, bylo pravděpodobné, že se arašídy vyskytují i na českém trhu. Inspektoři SZPI proto celou věc došetřovali přímo u dovozce, kde zjistili, že na Slovensko se dostala pouze část celé dodávky a že většina, přes 35 tisíc balení, byla distribuována do obchodní sítě v ČR. Vitana na základě opatření uložených inspekcí nyní musí kontaktovat všechny své odběratele a informovat je o tom, že uvedené arašídy se dále nesmějí prodávat.

Vzhledem k tomu, že limity na aflatoxiny byly v arašídech překročeny jen mírně, nehrozí spotřebitelům akutní zdravotní riziko.

Zpracoval: Mgr. Martina Šmídtová - tisková mluvčí SZPI, tel.: +420-542426633